Hlavní obsah
 

Hurikán Michael zesílil a žene se k Floridě. Hrozí bouře desetiletí se čtyřmetrovými vlnami

Hurikán Michael zesílil už na čtvrtý z pěti stupňů. Vítr v nárazech dosahuje rychlosti 240 km/h. Američtí meteorologové varují, že na pobřeží může živel udeřit nebývalou silou, napsala agentura DPA. Jih USA zasáhne zřejmě v noci na čtvrtek středoevropského času.

 
Hurikán Michael zesílil a žene se k Floridě. Hrozí bouře desetiletí se čtyřmetrovými vlnami

„Je to život ohrožující událost pro části severovýchodního pobřeží Mexického zálivu,“ napsalo na Twitter Národní centrum hurikánů (NHC). Floridský guvernér Rick Scott označil hurikán za „monstrózní”.

„Hurikán Michael bude podle předpovědí nejničivější bouří, jaká floridskou oblast Panhandle zasáhla za poslední desetiletí,“ řekl Scott.

Ve floridských oblastech zvaných Panhandle (rukojeť pánve) a Big Bend (velký ohyb) proto nařídil evakuaci. Týká se asi půl miliónu lidí.

Florida se připravuje na úder hurikánu Michael

Foto: Carlo Allegri, Reuters

Prezident Donald Trump vyhlásil stav nouze pro celé území státu Florida. Tamním úřadům to umožňuje operativně požádat Washington o okamžitou finanční pomoc.

Předpokládaná trasa hurikánu Michael

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Hurikán se nejspíše dostane nad americkou pevninu u města Panama City na severozápadě Floridy. Ve středu ráno byl asi 290 kilometrů jižně od Panama City.

Meteorologové předpokládají, že intenzivní déšť, který provází hurikán, by mohl postihnout také část Georgie, Severní a Jižní Karolíny a jihovýchodu Virginie. Jsou to oblasti, které byly v polovině srpna postiženy tropickou bouří Florence.

Vlny způsobené hurikánem Michael na Kubě

Foto: Ramon Espinosa, ČTK/AP

Části ohroženého území leží na úrovni hladiny moře nebo jen několik metrů nad ní a vzedmutí oceánu by zde tak mohlo být velmi citelné.

Úřady varují, že s příchodem hurikánu se očekávají vlny vysoké až čtyři metry. V krátké době má místy spadnout až 30 centimetrů srážek.

Kategorie hurikánů (Saffirova-Simpsonova stupnice)
Kategorie 1
Rychlost větru 119 až 153 km/h. Nebezpečný vítr, který strhává střešní krytinu nebo okapy, láme větve stromů nebo vyvrací stromy s mělkými kořeny. Kvůli poškozenému vedení elektrického napětí dochází k výpadkům proudu i na několik dní.
Kategorie 2
Rychlost větru 154 až 177 km/h. Velmi nebezpečný vítr, škody na majetku bývají větší. Kvůli stromům a větvím popadaným na silnice dochází ke kolapsům v dopravě, výpadky proudu kvůli poškozenému vedení mohou trvat až týdny.
Kategorie 3
Rychlost větru 178 až 208 km/h. Devastující vichr zanechává rozsáhlé škody na střechách a láme či vyvrací stromy. Velké problémy v dopravě, elektřina a voda nemusejí být k dispozici až několik týdnů po bouři.
Kategorie 4
Rychlost větru 209 až 251 km/h. Katastrofické následky. Vichr zanechává rozsáhlé škody na střechách i na zdech domů, většina stromů je větrem polámána či vyvrácena z kořenů a sloupy elektrického napětí jsou strženy. Dlouhodobý výpadek proudu, většina oblasti je po týdny až měsíce neobyvatelná.
Kategorie 5
Rychlost větru 252 km/h a vyšší. Katastrofické následky. Zničeno je vysoké procento domů, stromy polámané či vyvrácené z kořenů, stržené sloupy elektrického napětí. Dlouhodobý výpadek proudu, většina oblasti je po týdny až měsíce neobyvatelná.
Zdroj: NHC
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků