Hlavní obsah

Chávez má rakovinu v konečném stadiu, bere opiát 80krát silnější než morfium

Venezuelský prezident Hugo Chávez má podle nedělních zpráv rakovinu v konečném stadiu. Aby vydržel bolesti, dostává fentanyl, což je syntetický opiát osmdesátkrát silnější než morfium. Podle španělských novin ABC nebude Chávez žít déle než několik měsíců, o čemž se spekuluje od konce května, dodal Daily Mail.

Chávez má rakovinu v konečném stadiu, bere opiát 80krát silnější než morfium

Podle ABC má rakovinu v konečném stádiu. Rakovina metastázovala a venezuelský prezident nyní trpí kromě nádorů v pánevní oblasti také rhabdomyosarkomem, což je rakovina příčně pruhovaného svalstva, a rakovinou kostí.

Dostává bisfosfonáty, které se používají u rakoviny kostí. Kvůli ozařování a chemoterapii bere i kortikoidy. Léky, které bere, jsou natolik silné, že hrozí, že je jeho tělo může kdykoli přestat zvládat přijímat.

Aby zvládl bolesti, dostává podle listu opiát „stokrát silnější než morfium“. Jde o fentanyl vyvinutý v padesátých letech. Ve skutečnosti je asi osmdesátkrát silnější než morfium, ale má kratší účinek. Jde o syntetický opioid. Jeho výhodou je, že je málo toxický a nemá stropovou dávku, nelze se jím tedy předávkovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků