„Stále nacházíme velké množství lir. Italské liry zůstávají součástí nezákonných transakcí,“ potvrdil Arbore při slyšení před finančním výborem Senátu. Když byl vyzván, aby uvedl konkrétní případy, odmítl to s poukazem na probíhající vyšetřování.

Není tak jasné, jak mafie nakonec mění liry na eura, pokud vůbec, protože to ze zákona nejde.

Itálie upustila od liry a zavedla euro v únoru 2002. Už před sedmi lety však italská centrální banka ve své zprávě potvrzovala, že s protimafiánským úřadem spolupracuje na vyšetřování podezřelých transakcí týkajících se převodu lir na eura.

K lirám, které zůstaly po zavedení eura v oběhu, Bloomberg připomněl, že italská centrální banka před lety převedla na stát peníze v jejich směnné hodnotě a celkem šlo o 1,2 miliardy eur (dnes 30,6 mld. Kč).

O paralelní měně se teď v Itálii mluví i kvůli parlamentnímu návrhu na zavedení pokladničních poukázek s nízkou nominální hodnotou, s nimiž by se platily závazky vůči věřitelům státu. Idea má podporu vicepremiéra Mattea Salviniho. Kritici v tom spatřují první krok k zavedení paralelní měny a možná i odklonu od eura.