Hlavní obsah
Volební model Median od srpna do prosince 2019 Foto: Median

Vládní strany se opírají o starší voliče a důchodce, u mladých bodují Piráti

Hnutí ANO, komunisty a ČSSD volí zejména starší lidé a důchodci, zatímco pro mladší ročníky a prvovoliče jsou přitažliví Piráti a TOP 09. Živnostníci tíhnou k ODS a SPD připravila o část voličů Trikolóra. Tyto a další závěry plynou z analýzy voličské struktury, kterou na základě volebních modelů vypracovala společnost Median. Analýza pracuje s daty z druhé poloviny roku 2019.

Volební model Median od srpna do prosince 2019 Foto: Median
Vládní strany se opírají o starší voliče a důchodce, u mladých bodují Piráti

Jak již bylo uvedeno, hnutí ANO, které dlouhodobě vede volební modely, oslovuje především starší voliče.

„U voličů do 24 let se podpora pohybuje kolem 11,4 procenta, ale u voličů nad 65 let je již podpora 45,1 procenta,” konstatuje analýza s tím, že oproti šetření z první poloviny roku 2019 si ANO u mladších ročníků pohoršilo a naopak zvýšilo svou podporu u starších lidí.

Nejvyšší podporu má vládní hnutí u důchodců (43,2) procenta, naopak u živnostníků je to pouze 17,1 procenta.

Občanští demokraté oslovují především voliče ve středním věku mezi 35 a 54 lety. „Ale podpora s přibývajícím i ubývajícím věkem klesá,” uvedla agentura. ODS tradičně preferují častěji živnostníci (27,1 procenta) a lidé s vysokými příjmy (16,7 procenta), byť v této kategorii ji předstihují Piráti.

Ti oslovují zejména voliče do 24 let, kde je jejich podpora 33,6 procenta.

„Se vzrůstajícím věkem podpora klesá a u voličů ve věku nad 35 let přestává být vedoucí stranou. U voličů nad 65 let je podpora již jen 2,5 procenta,” uvedla agentura. Vysokou podporu u lidí se základním vzděláním agentura vysvětluje tím, že jde „především o studenty středních škol”.

Voliči SPD se podle analýzy nejčastěji rekrutují z lidí vyučených nebo středoškoláků bez maturity. Nejvyšší podporu má strana mezi voliči s nízkými či středními příjmy.

„Část původních voličů SPD přešla k Trikolóře (11,0 procent původních voličů SPD, kteří tvoří 34 procent současných potenciálních voličů Trikolóry),” uvedla agentura.

Komunisté se opírají o voliče nad 55 let. U voličů nad 65 let pak jejich podpora dosahuje 13,9 procenta. Nepřekvapí, že z hlediska ekonomického statusu jde o důchodce.

„ČSSD má velmi podobnou voličskou strukturu jako KSČM, ale není tolik vyhraněná na konkrétní skupiny,” konstatoval Median. Sociální demokraty volí častěji nízkopříjmové skupiny a důchodci.

Podpora lidovců má nepatrně stoupající tendenci s rostoucím věkem. Zajímavostí je, že častěji stranu volí lidé se základním a rovněž s vysokoškolským vzděláním. Lidovce nejčastěji volí lidé z menších obcí do 5000 obyvatel.

„Voliči TOP 09 jsou především mladí lidé a jejich podpora obecně klesá s věkem. Maxima dosahuje u voličů do 24 let (14,2 procenta) a minima u voličů nad 65 let (2,3 procenta),” uvedla agentura. Častěji stranu preferují prvovoliči a obyvatelé velkých měst.

Podpora hnutí STAN je rovnoměrně rozložena mezi voliči od 18 do 54 let a následně rychle klesá. Častěji jde o vysokoškoláky.

Vzdělanější voliče s vyššími příjmy oslovuje i hnutí Trikolóra.

Analýza vychází z dat od srpna do prosince 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků