Hlavní obsah
Bysta císaře Karla Velikého v katedrále v německých Cáchách Foto: Profimedia.cz

Císař Karel Veliký nebyl žádné ořezávátko, mluvil ale fistulí

Výškou metr čtyřiaosmdesát dnes už nikdo nepřekvapí. Před dvanácti stoletími to však bylo jinak − muži tohoto vzrůstu, jako francký král a římský císař Karel Veliký (748−814), byli mezi svými současníky velikány.

Bysta císaře Karla Velikého v katedrále v německých Cáchách Foto: Profimedia.cz
Císař Karel Veliký nebyl žádné ořezávátko, mluvil ale fistulí

Kdyby se Karlova výška převedla na dnešní průměrný vzrůst, odpovídala by 195 centimetrům, uvedl švýcarský expert Frank Rühli poté, co německý antropolog Joachim Schleifring informoval o průzkumu císařových ostatků. Ten přitom ale proběhl už v roce 1988. Zkoumalo se při něm 94 kostí a jejich zlomků, které podle vědce patřily jednomu a témuž muži, tedy asi skutečně Karlovi.

Experti z pozůstatků vyčetli, že dávný vládce a tvůrce největší říše západoevropského středověku byl štíhlý atlet, který vážil „zhruba“ 78 kilogramů. Odpovídalo by to údajům jeho životopisce a současníka Einhardta, který psal, že Karel se ani nepřejídal, ba ani neopíjel (což by bylo v té době něčím výjimečným).

Císař, který rád řečnil

V závěru života, který skončil právě před 1200 lety, mohl panovník dokonce pokulhávat či se belhat, jak uváděl i jeho životopisec. Už průzkum z roku 1949 totiž odhalil degenerativní změny v jeho kolenní čéšce.

Císařovi současníci jako Einhardt si však také povšimli zajímavého kontrastu mezi Karlovou vysokou postavou a jeho hlasem: ten byl totiž také vysoký, až fistulovitý − jako by nepatřil tak mohutnému muži.

Karel přitom rád promlouval a měl skutečný dar řeči. Jako nejvyššímu soudci říše se mu to jistě hodilo. Podle Einhardta prý někdy působil „téměř jako užvaněný“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků