Milne se narodil 18. ledna 1882 ve Skotsku, a právě proto tento den, kdy se na světě objevil jeho stvořitel, patří Medvídku Pú. Alan měl k psaní nakročeno už od mala. Chodil na soukromou školu, kde jedním z jeho profesorů byl i slavný spisovatel H. G. Wells. Když pak nastoupil na Westminster School a Trinity College v Cambridge, pracoval jako editor pro studentský časopis Granta, i když jeho hlavním oborem byla matematika.

Milneovy práce si všiml britský humoristický časopis Punch, do kterého po studiích začal přispívat a časem se stal i redaktorským asistentem. V době první světové války nastoupil do britské armády. Alan byl poslán do Francie, ale frontu opustil ještě tentýž rok, když dostal vysoké horečky. Z armády odešel roku 1919, to se Milne rychle vrátil domů, kde na něj čekala žena Dorothy. O rok později se jim narodil syn Christopher Robin.

Zrod myšlenky o Medvídku Pú

Zlomovým rokem byl rok 1921, kdy malý Christopher dostal k prvním narozeninám plyšového medvídka pojmenovaného Edward. Za pár let se jeho sbírka rozrostla o další plyšová zvířátka, která získala v Milneových pohádkách hlavní roli. Oslík, klokan, prasátko, pruhovaný tygr a Edward byli nejoblíbenějšími hračkami Alanova syna.

Spisovatel A. A. Milne, slavný autor příběhů Medvídka Púa se svým synem Christopherem Robinem.

Spisovatel A. A. Milne, slavný autor příběhů Medvídka Púa se svým synem Christopherem Robinem.

FOTO: fotobanka Profimedia

Když byly Christopherovi čtyři roky, rodiče ho vzali do londýnské zoo. Tady se jejich syn seznámil s kanadským černým medvědem jménem Winnie. Přátelský vztah chlapce s medvídkem inspiroval Alana Alexandera Milneho, slavného britského spisovatele a žurnalistu, k napsání několika nádherných příběhů a knížek. Svůj podíl na tom mají jeho žena Dorothy, která ho o tom přesvědčila, ale hlavně syn, jenž se stal hrdinou jeho povídek.

První příběh o Medvídku Pú, originálním jménem Winnie of Pooh, byl otištěn ještě ten samý rok na Štedrý den v London Evening News. Název Příběh byl zcela jednoduchý, ale zároveň pravdivý a všeříkající, zkrátka to byla krátká pohádka na dobrou noc. Vypráví o medvídku pojmenovaném Pú a jeho setkání se včelami. Příběh natolik upoutal čtenáře, že hned druhý den byl odvyprávěn v rádiovém vysílání BBC.

Z pohádek pro syna vznikl bestseller

Původně psal Milne své příběhy pouze pro vlastní potěšení, ale hlavně pro svého syna. Medvídek Pú byl ale natolik populární, že byla vyžádána další a další pokračování. V letech 1926-1928 napsal Alan knihy Winnie-The-PoohThe House at Pooh Corner, u nás vydány souhrnně jako Medvídek Pú. Ilustrovány byly Milneovým kolegou a kreslířem z časopisu Punch E. H. Shepardem.

V roce 2009 vyšla nová kniha o Medvídku Pú s názvem Návrat do Stokorcového lesa. Autor publikace získal práva na tuto slavnou postavičku a nezapomněl uvést jméno svého předchůdce Milneho na titulu.

V roce 2009 vyšla nová kniha o Medvídku Pú s názvem Návrat do Stokorcového lesa. Autor publikace získal práva na tuto slavnou postavičku a nezapomněl uvést jméno svého předchůdce Milneho na titulu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Milne napsal celkem 20 příběhů o Medvídku Pú. Jeho nejlepšími kamarády ve Stokorcovém lese byli hopsající Tygr, malé ustrašené Prasátko, „chytrý“ pan Králík, moudrá Sova, stále smutný a v depresích Osel Íjáček, šišlající Sysel, dvoučlenná rodina Klokánků, kde hlavní slovo má maminka Kanga, a nejmladší ze všech, lidský přítel Kryštůfek Robin.

Nová dobrodružství Medvídka Pú

Jeden z nejúspěšnějších anglických dramatiků zemřel v roce 1956. Práva na jeho knížky měla žena Dorotha, která je prodala filmové společnosti Walta Disneyho. Ta nelenila a vyprodukovala několik filmů na motivy knih o Púovi, seriál, ale také různé hračky a jiné upomínkové předměty.

Už roku 1966 vznikly první krátké animované příběhy o Medvídkovi Pú a jeho přátelích. Pětadvacetiminutová pohádka Medvídek Pú a medový strom si získala diváky všech věkových kategorií, i když především ty menší. Tento krátký film získal Oscara v roce 1968 v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Vznikly tři celovečerní filmy a seriál Nová dobrodružství Medvídka Pú s třiaosmdesáti epizodami, které byly odvysílány i u nás.

Medvídek Pú získal i svou hvězdu na Chodníku slávy v Hollywoodu.

Medvídek Pú získal i svou hvězdu na Chodníku slávy v Hollywoodu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Přestože Alan Alexander Milne napsal mnoho dalších románů, dramat, scénářů, básní i článků, znám byl především díky příběhům o kulatém a neohrabaném Medvídku Pú. Milne dlouho nemohl unést, že jeho literární sláva byla založena na dětských knížkách. Zvláštní však je, že slavný spisovatel nepsal povídky o Pú pro děti. Tyto příběhy byly určeny totiž pro děti, které zůstaly v nás, dospělých.