Hlavní obsah

Za vzestupem dinosaurů stojí gigantická přírodní katastrofa

Vyhubení dinosaurů před 65 milióny lety vzbuzuje stále velkou pozornost vědců. Ti se nakonec přiklonili k názoru, že na vině je pád asteroidu. Přírodní katastrofa však stála i na začátku jejich vlády před 200 milióny let.

Za vzestupem dinosaurů stojí gigantická přírodní katastrofa

Když se na konci triasu rozpadl superkontinent Pangea, vylévala se láva po dobu 700 000 let a pokryla plochu deseti miliónů čtverečných kilometrů. V té době vyhynuli také největší konkurenti dinosaurů.

Američtí a tchajvanští vědci ve zprávě uvádějí, že masivní sopečné erupce změnily klima. V té době došlo k mimořádnému oteplení způsobenému skleníkovým efektem.

Pomohlo jim k tomu zjištění, jak se měnil poměr dvou izotopů uhlíku, což narušilo cyklus koloběhu oxidu uhličitého. Vědci také zkoumali rostlinné tuky, výtrusy a kusy dřeva tam, kde zkoumali poměr izotopů uhlíku. To se nikdy dříve nezkoumalo současně.

Na konci triasu před dvěma sty milióny lety vyhynula polovina čtvernožců, polovina suchozemských rostlin a asi dvacet až čtyřicet procent rodů mořských živočichů, zejména měkkýšů.

Mezi jiným vyhynula jedna skupina archosaurů, což byli krokodýlovití crurotarsi, kteří ovládali v té době souš. Přežili jen předkové krokodýlů. Naopak dinosauři, kteří se vyvinuli z jiné větve archosaurů, se pak rychle rozšířili a během jury ovládli Zemi.

Láva, která se tehdy vylila, vytvořila ve středním Atlantiku zřejmě vůbec největší čedičovou plošinu ve Sluneční soustavě, která by zabírala třetinu povrchu Měsíce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků