Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Veletrh Schola Pragensis probíhá jen online. Představí dvě stovky škol

Rozhovory, debaty s odborníky či poradnu pro žáky i učitele nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začíná tento čtvrtek v 10:00, poprvé se uskuteční pouze na internetu. Vysílání potrvá až do soboty 28. listopadu, čímž ale samotný veletrh nekončí – aktivní mají být tyto výstupy podle organizátorů až do konce února.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Veletrh Schola Pragensis probíhá jen online. Představí dvě stovky škol

Do veletrhu, který může být přínosný zejména pro žáky 9. tříd ZŠ, se dosud zapojilo celkem 197 středních a vyšších odborných škol z Prahy a středních Čech, jež se budou na webu prezentovat zájemcům o studium, kteří se rozhodují, na jaké škole budou pokračovat.

„Považujeme za zásadní, aby pandemie měla na vzdělání dětí a mládeže co nejmenší negativní dopad. Zájemci o studium na středních a vyšších odborných školách musejí mít dostatek informací, aby se na jejich základě mohli správně rozhodnout o svém dalším směřování. Oceňuji proto, že veletrh Schola Pragensis tyto informace nabídne i letos, a to v online podobě,“ prohlásil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zapojovat se do debat

Živé vysílání začne ve čtvrtek v 10:00 hodin v prostorách primátorovy rezidence, další vstupy se budou vysílat i ze studentského studia Panská, které provozuje Střední průmyslová škola sdělovací techniky. Její studenti a absolventi se společně se Smíchovskou střední průmyslovou školou z Prahy 5 na přípravě veletrhu podílejí.

Třídenní program je rozdělen do jednotlivých bloků tak, aby diváci mohli i prostřednictvím internetu být v přímé interakci s hosty a mohli klást otázky.

„Program živého vysílání jsem se snažil sestavit tak, aby žáci a jejich rodiče získali co možná nejširší přehled o různých vzdělávacích cestách, po kterých se mohou budoucí středoškoláci vydat. Rady jim poskytnou odborníci z kariérového poradenství, psychologie či odborníci z akademické sféry a z profesních sdružení. Ale vystupovat budou i ředitelé, absolventi a studenti středních škol. Účastníků rozhovorů a besed se napřed budou ptát moderátoři ve studiu, a poté přijde čas na otázky od diváků,” popsal ředitel Smíchovské SPŠ Radko Sáblík.

Karta školy

Ve čtvrtek dopoledne veletrh slavnostně zahájí spolu s Hřibem i radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti), ministr školství Robert Plaga (ANO) i senátor Jiří Drahoš.

Návštěvníci poté budou moci zhlédnout i debatu kariérních poradců Andrey Csirke a Martina Ševčíka. Rozhovory se dále uskuteční s odborníky z oblasti vzdělávání, jako je ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal nebo školní psycholožka Nora Jakobová.

Páteční program nabídne mj. rozhovor s generálem Petrem Pavlem, viceprezidentkou Svazu průmyslu a dopravy ČR Milenou Jabůrkovou či rozhovory s aktéry v odborném vzdělávání – učitelem SOU Jaroslavem Ryjáčkem nebo s Lucií Kosovou, pracovnicí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Odpoledne bude patřit ředitelům středních škol a diskuzi představitelů a zástupců studentů tří vzdělávacích středoškolských směrů – gymnázií, průmyslových škol a učilišť – o tom, jaké klady přináší absolventům jejich škol zvolený směr vzdělávání.

V sobotu se online návštěvníci seznámí například s Andreou Vedralovou, zakladatelkou Škola Můj projekt v bloku alternativního vzdělávání.

Každá střední škola se na nových webových stránkách Scholy Pragensis prezentuje tzv. Kartou školy, která bude obsahovat informace o vyučovaných oborech, průvodní video a fotogalerii.

Veletrh chce představit i různé zajímavé školy na území celé ČR, stejně tak třeba i česko-německé bilingvní gymnázium v německé Pirně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků