Hlavní obsah
Provoz prakticky libovolné elektrármy dokáže simulovat program GateCycle, který využívá i ČVUT Foto: Jiří Berger, ČTK

Strojní fakulta ČVUT získala darem licence na software za 190 tisíc dolarů

Licence na software v hodnotě téměř 190 tisíc amerických dolarů získala jako dar Strojní fakulta Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). V rámci iniciativy budování vztahů s univerzitami je poskytla společnost GE. Deset síťových licencí umožňuje využívat software pro termodynamické výpočty GateCycle, který ve společnosti GE vznikl.

Provoz prakticky libovolné elektrármy dokáže simulovat program GateCycle, který využívá i ČVUT Foto: Jiří Berger, ČTK
Strojní fakulta ČVUT získala darem licence na software za 190 tisíc dolarů

„Na strojní fakultě ČVUT využíváme software GateCycle už třináct let,“ říká její děkan profesor František Hrdlička a dodává: „Byli jsme prakticky první institucí v ČR, která ho zakoupila a aplikovala do výuky.“ Dar GE podle něj díky velkému počtu licencí nejnovější verze GateCycle umožní výrazně zvýšit komfort a kvalitu výuky i vědeckých aktivit v oboru energetických systémů.

Software GateCycle umožňuje modelovat tepelné oběhy energetických systémů i odstraňovat případné problémy s jejich provozem. Posluchači fakulty si mohou osvojené teoretické poznatky bezprostředně ověřit v prostředí počítačové simulace.

Program nasimuluje provoz každé elektrárny

Pomocí programu je možné vytvářet modely paroplynových elektráren, tepelných elektráren na fosilní paliva, jaderných elektráren, kogeneračních jednotek, plynových turbín a mnoha dalších energetických systémů.

Vzhledem k tomu, že tento software používá nejen společnost GE, ale i většina předních světových výrobců a inženýrských společností, distributorů elektrické energie a vědeckých institucí po celém světě, získává výrobce programu průběžně zpětnou vazbu, díky níž je možné software neustále zdokonalovat a rozšiřovat jeho funkce. Software umožňuje optimalizovat výkon konkrétní elektrárny, což vede k vyšší efektivitě a využití plného potenciálu stávajících i nově projektovaných elektráren.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků