Hlavní obsah
Ředitelka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT Michaela Kleňhová Foto: Jan Handrejch, Právo

Středoškolští uchazeči se oproti loňsku zlepšili v matematice. V češtině nikoli

Zájemci o studium čtyřletých maturitních oborů měli letos u jednotných přijímacích zkoušek v testu z matematiky v průměru o 7,2 procentního bodu lepší výsledek než loni. Matematiku zvládly v meziročním srovnání lépe také děti na šestiletých gymnáziích, na osmiletých ale hůře. Naopak v češtině se úspěšnost zájemců o maturitní studium všude snížila.

Ředitelka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT Michaela Kleňhová Foto: Jan Handrejch, Právo
Středoškolští uchazeči se oproti loňsku zlepšili v matematice. V češtině nikoli

Na čtyřletých oborech i šestiletých gymnáziích klesla u češtiny úspěšnost o 3,2 procentního bodu, na osmiletých gymnáziích pak o 0,9 procentního bodu. Vyplývá to z výsledků jednotných přijímacích zkoušek, které na webu zveřejnil jejich organizátor Cermat.

Podle Marka Lehečky z oddělení vnějších vztahů Cermatu je nicméně meziroční porovnání výsledků zkoušek problematické.

„Rozdíly ve výsledcích mohou být způsobeny mnoha faktory, například ztížením obtížnosti testů na základě žádostí samotných škol a podobně,” uvedl. Zhoršení či zlepšení průměrných výsledků tedy nemusí znamenat, že uchazeči měli oproti předchozím rokům nižší či vyšší úroveň znalostí.

Zájemci o maturitní obory dělali v polovině dubna jednotné přijímačky z češtiny a matematiky. Mohli se přihlásit na dvě školy, přičemž se jim pro obě započítal lepší výsledek z obou zkoušek.

Mírně klesající tendence celkových výsledků

Na čtyřletých oborech získali žáci z češtiny v lepším pokusu v průměru 59,2 procenta bodů, v testu z matematiky 43,1 procenta. V roce 2018 měli z češtiny 62,4 procenta bodů a z matematiky 35,9 procenta bodů.

Zatímco mezi letoškem a loňskem se tak výsledky dětí v testu z českého jazyka zhoršily a v testu z matematiky se zlepšily, mezi roky 2017 a 2018 to bylo naopak. Průměrná úspěšnost v češtině se tehdy zvýšila o 2,4 procentního bodu a v matematice poklesla o 10,4 procentního bodu.

Výsledky uchazečů o víceletá gymnázia mají od začátku plošného fungování jednotné přijímací zkoušky, tedy od roku 2017 do letoška, klesající tendenci.

Výjimkou je test z matematiky na šestiletých gymnáziích, ve kterém žáci letos uspěli o 1,8 procentního bodu lépe než loni. Nyní získali průměrně 48,5 procenta možných bodů.

V testu z českého jazyka byl průměrný výsledek na šestiletých gymnáziích 56,7 procenta bodů, tedy o 3,6 procentního bodu méně než loni. Před dvěma roky dostali žáci 61,7 procenta bodů.

Na osmiletých gymnáziích získali letos uchazeči v češtině v průměru 52,6 procenta bodů, což je o 0,9 procentního bodu méně než v minulém roce. V matematice uspěli na 41,2 procenta, tedy o 0,5 procentního bodu hůře než loni. V roce 2017 měli zájemci o osmileté studium z češtiny 55,4 procenta a z matematiky 53,7 procenta bodů.

K přijímacím zkouškám se letos přihlásilo celkem 89 867 žáků. Konaly se mezi 12. a 17. dubnem. Možnost konat zkoušky v obou termínech využilo podle Cermatu zhruba 70 500 dětí. Náhradní termíny budou 13. a 14. května, podle Cermatu k nim má přijít ještě několik stovek žáků.

Zhruba polovina letošních uchazečů se přihlásila na střední odborné školy. Kolem 47 procent všech si podalo alespoň jednu přihlášku na některý druh gymnázia. Nejmenší zájem byl o učební obory s maturitou a nástavby.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků