Hlavní obsah
Výřez z celooblohového snímku bolidu ze 3. prosince 2017 pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou české bolidové sítě na stanovišti Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Světlé pozadí oblohy je způsobeno měsíčním úplňkem. Foto: Astronomický ústav AV ČR

Nad Českem proletěl bolid, jeho část dopadla na sídliště v Českých Budějovicích

Nad jižní částí České republiky proletěl v neděli 3. prosince velmi jasný meteor (bolid), jeho průlet zaznamenali dva náhodní pozorovatelé i speciální přístroje takzvané Evropské bolidové sítě, jejíž centrum je v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově. Vědci vyzývají veřejnost, aby pomohla s hledáním meteoritů, o jejichž dopadu jsou přesvědčeni.

Výřez z celooblohového snímku bolidu ze 3. prosince 2017 pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou české bolidové sítě na stanovišti Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Světlé pozadí oblohy je způsobeno měsíčním úplňkem. Foto: Astronomický ústav AV ČR
Nad Českem proletěl bolid, jeho část dopadla na sídliště v Českých Budějovicích

Přesně v 18 hodin, 15 minut a 20 sekund středoevropského času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně šesti kilogramů a začal svítit ve výšce 78 km nad Veselím nad Lužnicí.

I přes poměrné nepříznivé počasí, které v danou chvíli v republice panovalo, byl jasný bolid fotograficky zachycen několika automatickými digitálními bolidovými kamerami na stanicích Ondřejov, Churáňov a také na stanici Kocelovice v jihozápadních Čechách.

Z fotografických záznamů se vědcům povedlo určit poměrné přesné místo průletu atmosférou i přibližnou velikost jednotlivých úlomků.

Dopadová oblast u Českých Budějovic

Maximální jasnost bolid dosáhl v krátkém a nevýrazném zjasnění v bodě na dráze, který ležel ve výšce 37,5 km nad Ševětínem. Jeho absolutní jasnost (přepočtená na jednotkovou vzdálenost 100 km) zde dosáhla -9,4 magnitudy, což přibližně odpovídá jasnosti Měsíce v první čtvrti.

Celou světelnou dráhu dlouhou 63 km uletěl za bezmála pět sekund a pohasl ve výšce pouhých 21 km vysoko jihozápadně od obce Hosín u Českých Budějovic.

Schematické znázornění pádových oblastí pro dva největší meteority. Pravděpodobnost nálezu klesá směrem od středu vyznačených oblastí. Předpokládané hmotnosti pro danou oblast jsou na obrázku uvedeny.

Foto: Google/Astronomický ústav AV ČR

Dopadová oblast dvou větších kusů leží přímo v Českých Budějovicích, přesněji v oblasti sídliště Máj a Na Zavadilce (pro meteorit o hmotnosti asi jednoho kilogramu) a v jižní části přírodní rezervace Vrbenské rybníky (pro 250g meteorit), malé meteority mohou být mnohem dál proti směru letu až u obcí Úsilné a Libníč.

Výzva pro veřejnost

Jelikož si jsou vědci jisti pádem meteoritů, a zároveň kvůli unikátnosti samotného bolidu, žádají při jejich hledání o pomoc i veřejnost.

Meteorit Stubenberg (největší kus o hmotnosti 1,3 kg, který dopadl 6. 3. 2016 v Německu). Ukázka, jak by mohl vypadat meteorit, který dopadl 3. prosince 2017 v Českých Budějovicích.

Foto: P. Spurný

Nalezení meteoritů nicméně není jednoduché, a to především u menších kusů. V případě pádu na měkké podloží může být meteorit částečně nebo úplně zabořen v zemi.

Oblast největšího kusu zahrnuje mimo jiné vypuštěný bahnitý rybník a jeho těžko prostupné okolí, ale také vilovou a sídlištní zástavbu, včetně areálů škol.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků