Hlavní obsah
Mars zachycený Hubbleovým teleskopem Foto: Nasa, Reuters

Na Marsu lze pěstovat zeleninu

Příští dobyvatelé Marsu si budou moci pochutnávat na ředkvičkách, hrášku, žitu a rajčatech, zasetých a sklizených přímo na rudé planetě. Podle univerzity v nizozemském Wageningenu jsou čtyři druhy zeleniny a obilí, které vypěstoval místní výzkumník na půdě podobné povrchu rudé planety, vhodné ke konzumaci.

Mars zachycený Hubbleovým teleskopem Foto: Nasa, Reuters
Na Marsu lze pěstovat zeleninu

Podle výsledků výzkumu, prováděného na napodobenině marsovské půdy, dané plodiny neobsahují těžké kovy v nebezpečném množství, ujistila společnost Mars One, která stojí za projektem osídlení Marsu a byla partnerem výzkumného týmu.

Vzorek půdy poskytla NASA

„Tyto pozoruhodné výsledky jsou velice slibné. Můžeme skutečně jíst tyto ředkvičky, hrášek, žito a rajčata. Jsem opravdu zvědav, jak budou chutnat,” prohlásil výzkumník Wieger Wamelink podle komuniké.

Při prvních pokusech, podniknutých před třemi lety, byl výzkumník s to pěstovat řeřichu, ředkvičky a žito na půdě podobné vyprahlému a skalnatému povrchu Marsu. Vzorek poskytla americká vesmírná agentura NASA, která obdobu marsovského a měsíčního povrchu vyrábí ze směsi půdy arizonské pouště a havajské sopky.

Koncentrace kovů místy nižší než na Zemi

Zůstávala nicméně otevřená otázka, zda takto vypěstovaná zelenina je při konzumaci bezpečná. Marsovská půda totiž - podobně jako občas i některá místa na Zemi - obsahuje těžké kovy, které sice nebrání v růstu rostlin, ale mohou mít zhoubné následky pro lidské zdraví, dokonce i smrtelné.

Ukázalo se však, že čtyři z deseti druhů plodin, aktuálně pěstovaných v univerzitních sklenících, neobsahují hliník, zinek, arzén či železo v nebezpečném množství, a tedy jejich konzumace nepředstavuje nebezpečí.

Koncentrace těžkých kovů byla v některých plodinách dokonce nižší než v případě rostlin pěstovaných na Zemi, upřesnila univerzita.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků