Hlavní obsah
Sluneční erupce Foto: NASA

Mocná erupce posílá k Zemi nejsilnější elektromagnetickou bouři za pět let

Američtí vědci zaznamenali v neděli a v noci na středu dvě mocné erupce na Slunci. Ta zatím poslední je letos zatím nejsilnější erupcí. Elektromagnetické záření, které vrhla do vesmíru, by mohlo zhruba o 24 hodin později narušit činnost rozvodných sítí, navigačních systémů i trasy letadlových linek.

Sluneční erupce Foto: NASA
Mocná erupce posílá k Zemi nejsilnější elektromagnetickou bouři za pět let

Podle amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) k silné erupci došlo hodinu po půlnoci SEČ v aktivní oblasti slunečních skvrn 1429.

"Vesmírné počasí nabylo značně na zajímavosti, během posledních 24 hodin. Tohle je opravdu superúterý," komentoval pro Space.com solární aktivitu Joseph Kunches z amerického Národního úřadu pro atmosféru a oceány s narážkou na úterní republikánské primárky v USA.

Silně nabité částice dorazí k Zemi přibližně znovu kolem půlnoci. Elektromagnetická bouře spojená s touto erupcí je podle amerických vědců největší za posledních pět let. Má potenciál ohrozit rozvodné sítě elektřiny, narušit činnost satelitní navigace, poškodit družice a může vést k odklonění letů nad oběma zemskými póly. Stejně tak se očekávají pestrobarevné polární záře.

Silné záření vyvolané sluneční bouří by také mohlo ohrozit astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Nynější cyklus sluneční aktivity začal v roce 2007 a předpokládá se, že vyvrcholí příští rok.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků