Hlavní obsah
Z minulého semináře Matematika pro život na FJFI Foto: ČVUT

Jaderná fakulta chce pomáhat matematikářům ze základních a středních škol

Ukázat zajímavosti a možná nečekané využití matematiky v různých oborech patří mezi cíle semináře Matematika pro život. Ten pro učitele středních a základních škol pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT v Praze spolu s pražskou Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy (UK).

Z minulého semináře Matematika pro život na FJFI Foto: ČVUT
Jaderná fakulta chce pomáhat matematikářům ze základních a středních škol

Kurz zařazený do dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP) měl před rokem premiéru, 17. ledna 2020 se bude konat další ročník od 9:00 v budově FJFI na adrese Trojanova 13, Praha 2.

„Při loňské premiéře jsme vyšli ze zkušeností s přednáškovým seriálem Matematické problémy nematematiků, který se u nás na fakultě těší oblibě u studentů. Abychom zpřístupnili aplikace matematiky i učitelům, vybrali jsme osm zajímavých přednášek předních českých odborníků z nejrůznějších oblastí a soustředili je do jednoho dne,“ vysvětlil Jan Vybíral z katedry matematiky FJFI, který akci připravuje.

Matematika v učitelské praxi i v hudbě

Ve druhém ročníku se učitelé a další zájemci mohou těšit na jména jako Zdeněk Strakoš z Matematicko-fyzikální fakulty UK, Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd nebo forenzní genetička Halina Šimková.

Zazní přednášky o využití lineární algebry ve zpracování signálů, aplikované matematice v pedagogické praxi, roli matematiky v hudbě či ve forenzních vědách. Další informace o semináři a možnost registrace najdou zájemci na fakultním webu.

Školám učitelé matematiky chybějí

Učitelé s aprobací matematika patří mezi ty nejvíce nedostatkové. Na celkem 1290 středních školách v ČR učí tento předmět podle zjištění ministerstva školství 3342 učitelů, jejich průměrný věk je 50,2 roku.

Více než čtvrtina SŠ (338 škol) podle této zprávy hledá další matematikáře. Celkem na středních školách učí přes 45 tisíc učitelů a v porovnání s ostatními typy škol mají nejvyšší podíl učitelů starších 55 let – celkem 38 procent, z toho 5 procent nad 65 let.

ČVUT rovněž připravuje nadstavbové studium pro své absolventy, kteří si mohou doplnit pedagogické minimum a následně učit matematiku, ale i další předměty, zejména chemii a fyziku.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků