Hlavní obsah
 

Izraelské sondě se při přistávání na Měsíci vypnul motor

Neúspěšné přistání izraelské lunární sondy Berešit zavinila technická chyba, uvedla v pátek stanice BBC. Kvůli chybě došlo k řetězu dalších událostí, které vyvrcholily tím, že se na chvíli vypnul motor, takže sonda dostatečně nezabrzdila a místo přistání na povrch Měsíce spadla.

 
Izraelské sondě se při přistávání na Měsíci vypnul motor

Tým ze společnosti SpaceIL a Israel Aerospace Industries uvedl, že k první poruše došlo asi 14 kilometrů nad povrchem Měsíce, tedy jen krátce poté, co sonda odeslala na Zemi záběr sebe sama.[celá zpráva]

Poslední odeslaná data uváděla, že ve výšce 150 metrů nad povrchem letěla sonda rychlostí asi 500 km/h.

Členové neziskové organizace SpaceIL před modelem sondy Berešit

Foto: Amir Cohen, Reuters

Tým, který měl sondu na starosti, neuvedl, jaká součástka měla poruchu, ale při přistání se resetoval inerciální navigační systém, který slouží k určení polohy a rychlosti.

Před neúspěšným přistáním vyslala sonda záběr sebe samé

Foto: Reuters

Inženýr Robert Westcott z britské firmy Nammo Westcott, která vyrobila motor sondy, k poruše uvedl: „Vypadá to, že tato porucha, zřejmě senzoru, mohla způsobit, že palubní počítač omylem vypnul hlavní motor. Ve chvíli, kdy resetovali systém a motor byl opět spuštěn, už bylo příliš pozdě na to zpomalit tak, aby došlo k měkkému přistání.“

Záběr povrchu Měsíce, který pořídila sonda Berešit

Foto: Handout, Reuters

Berešit byl nejen první izraelskou lunární sodnou ale také prvním pokusem o měkké přistání placené ze soukromých zdrojů. Pokud by se povedlo, Izrael by se stal teprve čtvrtou zemí, které se měkké přistání na Luně povedlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků