Hlavní obsah

Historička Rychterová získala vědecký grant ve výši 25 miliónů korun

Česká historička Pavlína Rychterová z Akademie věd (AV) získala na svůj výzkum z oblasti humanitních věd grant ve výši jednoho miliónu eur (asi 24,6 miliónu korun). Její tým bude srovnávat národní literatury pozdního středověku a zkoumat vznik národnějazykových identit.

Historička Rychterová získala vědecký grant ve výši 25 miliónů korun

Informovalo o tom Centrum medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd, kde badatelka působí. Grant na podporu mladých vědců poskytne Evropská výzkumná rada.

Podle zástupců (AV) jde o mimořádný úspěch na poli humanitního bádání, které zpravidla není dotováno tak vysokými částkami jako třeba průmyslový výzkum. Medievistika je vědní obor zabývající se studiem středověku. Badatelé z oboru historie, bohemistiky nebo germanistiky budou v rámci výzkumu zkoumat texty vzniklé v českých zemích ve druhé polovině 14. a první polovině 15. století.

"Hlavním těžištěm projektu bude komparace jednotlivých textů v jejich odlišných jazykových verzích, nejprve latinských, českých a německých. Očekávaným přínosem projektu má být rozmnožení poznatků o vzniku a formování národnějazykových kulturních identit ve střední Evropě," popsala svou práci Rychterová.I ty obory, které se nezaměřují přímo na současnou společnost, jsou podle ní klíčové pro poznání světa.

Na výzkumu se bude podílet Rakouská akademie věd

Na jejím projektu s názvem Origins of the Vernacular Mode se bude kromě Filosofického ústavu AV podílet také Institut pro středověká bádání Rakouské akademie věd. Granty Evropské výzkumné rady jsou vnímány jako vysoce prestižní ocenění úspěšných žadatelů, společenské vědy se přitom na celkovém rozpočtu rady podílejí jen asi ze 14 procent.

"Je to skutečně mimořádný úspěch nejen pro kolegyni Rychterovou, ale také uznání vysoké kvality českých medievistických studií pěstovaných také ve Filosofickém ústavu," komentoval přidělení grantu ředitel ústavu Pavel Baran. Úspěšnost žadatelů o grant Evropské výzkumné rady se přitom v oblasti humanitních věd pohybuje jen kolem 18 procent.

Vystudovaná historička a bohemistka Rychterová (1970) je autorkou dvou monografií, nyní působí na univerzitě ve Vídni. Za svou kariéru už obdržela Prémii Otto Wichterleho Akademie věd nebo ocenění Německé vědecké společnosti Heinz Meier-Leibniz Preis.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků