Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Čeští čtvrťáci se ve čtení zlepšují jen málo, ve světě ale obstáli

Mezinárodní průzkum mezi čtvrťáky 50 zemí ukázal, že v oblasti čtenářské gramotnosti jsou na tom čeští žáci zhruba stejně jako v roce 2011. Obsadili 22. příčku a jejich výsledky patří mezi nadprůměrné. Výsledky průzkumu PIRLS 2016 zveřejnila v úterý 5. prosince Česká školní inspekce.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Čeští čtvrťáci se ve čtení zlepšují jen málo, ve světě ale obstáli

„V ČR se průměrný výsledek žáků ve čtenářské gramotnosti od roku 2001 do roku 2016 zvýšil o 6 bodů, což je statisticky významné zlepšení. Avšak v porovnání s rokem 2011 výsledek českých žáků spíše stagnuje,“ konstatovali inspektoři.

„Zhruba polovina z 30 vyspělých zemí se naopak od posledního cyklu statisticky významně zlepšila. Většina zemí se zlepšila také od roku 2001, z toho čtyři země o více než 40 bodů,“ stojí ve zprávě.

Čeští žáci dopadli stejně jako Kanaďané a srovnatelně jako třeba australští, nizozemští, slovinští a rakouští žáci. Slováci obsadili 29. příčku.

Pomyslná zlatá medaile patří Rusku, za ním se umístili žáci Singapuru, Hongkongu, Irska a Finska. Nejhůře si vedli čtvrťáci z Jihoafrické republiky, o něco lépe žáci z Egypta, Maroka, Kuvajtu a Ománu.

Tři procenta nemají základní čtenářské dovednosti

Podle inspekce došlo za posledních 15 let v ČR ke statisticky významnému zvýšení podílu žáků na nejvyšší úrovni čtenářské gramotnosti.

„Ale zhruba tři procenta českých žáků svými dovednostmi nedosáhla ani na nízkou úroveň čtenářské gramotnosti. Jde o žáky, kteří neovládají ani základní čtenářské dovednosti, a mohou tak mít problémy ve svém dalším rozvoji a vzdělávání,“ uvedli inspektoři.

Podle nich má ČR v porovnání s mezinárodním průměrem relativně nižší podíl slabých žáků, ale také poměrně málo vynikajících žáků, kteří jsou schopni řešit úlohy nejvyššího stupně obtížnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků