Radost podmořského badatele, že objevil čtyři nové podmořské živočichy, kalí zjištění, že se plastový odpad nevyhnul ani nejhlubšímu místu na planetě, uvedla televize CBC News.

Vědci plánují otestovat tvory, které získali během své podmořské výpravy, aby se zjistilo, zda obsahují mikroplasty. Výsledky nedávné studie odhalily, že mořští tvorové, dokonce i ti, kteří žijí velmi hluboko v oceánu, mají v sobě plasty.

Americký podmořský badatel Victor Vescovo

Americký podmořský badatel Victor Vescovo

FOTO: Reuters

Ze samotného ponoru má ale radost. „Je téměř nepopsatelné, jak jsme všichni nadšeni z toho, co se nám podařilo,“ řekl Vescovo BBC News. Svými ponory do nejhlubších míst v oceánech se pokouší daná místa podrobně prozkoumat.

Zatím se mu podařilo prozkoumat kromě Mariánského příkopu ještě Portorický příkop v Atlantském oceánu, Jihosandwichský příkop v jižní části Atlantiku a Jávský příkop v Indickém oceánu. Tam objevil dosud neznámého živočicha podobného medúze.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Vědci narazili na dně Indického oceánu na neznámého záhadného tvora. Zdroj: Reuters

Hloubkové ponory prokázaly, že místa, která byla považována za pustá a bez života, ve skutečnosti obývají podmořští tvorové. A bohužel jsou silně znečištěná odpadem z našeho světa, od něhož je dělí masa mořské vody. Expedice také dodaly další důkazy pro to, že v těchto místech jsou jakési „uhlíkové jímky“, což hraje zásadní roli v regulaci klimatu Země.

Na letošní srpen plánuje Vescovo průzkum příkopu Molloy Deep v Severním ledovém oceánu.