„Aldebaran jako nejjasnější hvězda souhvězdí Býka patří mezi velmi jasné hvězdy na obloze. Důležité je, že úkaz je viditelný i pouhým okem, což u astronomických jevů rozhodně není pravidlem,“ uvedl pro Novinky Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Dodal, že hvězdu a její zakrytí by mohli vidět lidé z celého území České republiky – najdou ji vysoko nad jižním obzorem.

V roce 2015 nastal podobný zákryt v den před Štědrým večerem. Snímek pochází z Pardubic.

V roce 2015 nastal podobný zákryt v den před Štědrým večerem. Snímek pochází z Pardubic.

FOTO: Adam Malíř/Česká astronomická společnost

I když není nutné mít po ruce dalekohled, s ním by mělo být pozorování větším zážitkem.

„Vstup Aldebaranu za Měsíc nastane ještě za světla, takže by se možná nějaký triedr (přenosný dalekohled) hodil. Hledejte těsně před neosvětlenou částí Měsíce, tedy tou druhou polovinou, která na obloze bude ‚chybět‘. Naopak výstup kolem 19. hodiny už bude za tmy. Hezké bude podívat se na jasnou hvězdu v těsné blízkosti Měsíce i po skončení úkazu,“ poznamenal Suchan.

Model předpovědi zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem

Model předpovědi zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem

FOTO: Stellarium: Adam Malíř/Česká astronomická společnost

Záležet ovšem bude na počasí. „Musí být pochopitelně jasno. Takže pokud bude Měsíc za mraky, je po pozorování,“ doplnil Suchan.

Právě díky možnosti sledovat zákryt Aldebaranu jen očima je fenomén tak zajímavý, jinak Měsíc lidem zakrývá každou noc velké množství hvězd. I proto polský deník Gazeta Wyborcza označil páteční úkaz za „astronomický hit roku“.

Pro zajímavost přiložená mapa oblohy ze středy. Na obrázku je znázorněná i hvězda Aldebaran.

Pro zajímavost přiložená mapa oblohy ze středy. Na obrázku je znázorněná i hvězda Aldebaran.

FOTO: Stellarium/Česká astronomická společnost

Za pozornost stojí i událost, která zakrytí zmiňované hvězdy předchází. Mezi 14. a 15. hodinou Měsíc projde přes Thétu Tauri – dvojici hvězd, z nichž jedna se za Měsícem schová a druhá bude vidět poblíž jeho jižního okraje.

Takto Měsíc zakryl dvojici hvězd Tauri v roce 2016.

Veřejné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem pořádá například Astronomická společnost Chomutov. Akce se koná od 17.55 do 20 hodin, a to na louce vedle parkoviště před chomutovským kinem Oko v ulici Lipská.