Anglické jméno gibona je tak Skywalker hoolock gibbon. Jméno nedostal jen proto, že jsou vědci fanoušky vesmírné ságy, ale hlavně proto, že vědecké označení nového druhu (hoolock tianxing) znamená v čínštině „nebeský pohyb“.

Měli by být klasifikováni jako ohrožený druh.Sam Turvey, výzkumník

Po nějaké době studování mohli výzkumní pracovníci potvrdit, že se od ostatních druhů gibonů skutečně liší. Jak zbarvením a tvarem obočí, které je načechrané a dává jim zamyšlený výraz, tak barvou vousů a genitálního ochlupení.

V oblasti druhy spíše jen mizí

Výzkumníci upozornili, že jde o ohrožený druh. „V této oblasti vlivem ztráty přirozeného prostředí, lovu a celkové přelidněnosti se počty mnoha druhů snižují, nebo dokonce už vyhynuli,“ řekl BBC Sam Turvey z Londýnské zoologické společnosti, který se na výzkumu podílel.

Je tedy podle něj velký úspěch, když se v čínském tropickém deštném pralese vůbec na gibona natrefí. „Natož když se ukázalo, že jde o doteď neznámý druh,“ podotkl.

Giboni jako takoví se vyskytují v Bangladéši, Indii, Číně a Myanmaru. Většinu svého života tráví v korunách stromů.

Skywalkerových gibonů však v Číně dle odhadu vědců existuje asi jen 200. Zatím není jasné, jak velká je jejich populace v sousední Barmě. „Měli by být klasifikováni jako ohrožený druh,“ soudí Turvey.