Odborníci podle nové studie odhadují, že se počet případů, kdy se dítě nedokáže protáhnout porodními cestami, zvýšil z 30 na každých 1000 porodů v 60. letech na současných 36 na každých 1000 porodů.

Rakouští vědci, kteří studii provedli, odhadují, že tento trend bude pokračovat, ovšem ne do té míry, že by nechirurgické porody zcela vymizely. Podle doktora Philippa Mitteröckera z odboru teoretické biologie Vídeňské univerzity jde o jednu z nezodpovězených otázek v oblasti pochopení lidské evoluce.

„Proč je počet problémů při porodu a především toho, čemu říkáme fytopelvický nepoměr – tedy v podstatě to, že dítě neprojde porodními cestami matky –, tak vysoký?“ ptá se Mitteröcker. Bez moderních lékařských zásahů byly podobné problémy podle něj často smrtelné, a to je z hlediska evoluční perspektivy způsob selekce. „Ženy s velmi úzkou pánví by před 100 lety nepřežily porod. Nyní přežijí a předají geny úzké pánve svým dcerám,“ odpověděl si.

Odborníci: Nejde o kritiku lékařů 

Evoluční antropologové si dlouho kladou otázku, proč se v průběhu let lidská pánev nerozšířila. Hlava lidského miminka je velká v porovnání s ostatními primáty, což znamená, že zvířata, jako jsou třeba šimpanzi, mohou porodit relativně snadno.

Vědci navrhli matematický model s využitím údajů od Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalších velkých studií o porodnosti. A objevili v nich protichůdné evoluční síly. Jednou z nich je trend větších novorozenců, kteří jsou zdravější. Ovšem pokud budou novorozenci příliš velcí, pak při porodu uváznou v porodních cestách, což by historicky mělo katastrofální následky pro matku i dítě – a jejich geny by dál nepokračovaly.

Otázkou nyní je, co se stane v budoucnosti.Philipp Mitteröcker z Vídeňské univerzity

„Jedna strana téhle selektivní síly – trend menších novorozenců, jimž nehrozí, že uváznou v porodních cestách – díky císařským řezům vymizela,“ uvedl Mitteröcker. Dodal, že cílem vědců není kritizovat lékařské zákroky. „Jen chceme upozornit na to, že mají dopad na evoluci lidí,“ dodal.

Podle odhadů vědců představoval celosvětový počet případů, kdy dítě bylo příliš velké na to, aby prošlo porodními cestami, asi tři procenta. To je těch zmíněných 30 na každých 1000 porodů. Během posledních 50 až 60 let se tento poměr zvýšil na 3,3 až 3,6 procenta. Jakkoli se může tento nárůst zdát malý, v poměru k původnímu počtu jde o deseti- až dvacetiprocentní nárůst, o který se zasloužil evoluční efekt.

„Otázkou nyní je, co se stane v budoucnosti,“ řekl Mitteröcker. Sám očekává, že tento evoluční trend bude pokračovat, ale jen pomalu. „Existují určité hranice, takže si nemyslím, že by se jednoho dne většina dětí rodila císařským řezem,“ dodal.