Hlavní obsah

Čeští vědci uspěli v mezinárodní soutěži se snímky semen

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Čtyři čeští vědci uspěli v mezinárodní soutěži International Science and Engineering Visualization Challenge, která si klade za cíl přiblížit vědu skrze obrazy laické veřejnosti. Čestné uznání obdrželi za snímky semen pořízené za pomoci rentgenové radiografie a mikroskopu. Výsledky tento týden zveřejnil web pořádající americké organizace National Science Foundation (NSF).

Foto: nfs.gov

Rentgenové radiografie semen

Článek

"Čeští vědci, kteří získali druhé místo v kategorii fotografie, v této soutěži uspěli jako první zástupci České republiky v historii," sdělili členové oceněného týmu. Tvořili jej Viktor Sýkora z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Jan Žemlička, František Krejčí a Jan Jakůbek z Ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického v Praze.

Čeští vědci pořídili fotografie rostlinných semen pomocí rentgenové radiografie s vysokým rozlišením a kontrastem v kombinaci se snímky z optického mikroskopu. Soutěžní práce podle autorů dokládají vývoj v oblasti polovodičových pixelových detektorů, kterému se ústav ČVUT věnuje. Otevírá to zcela nové možnosti zkoumání i v dalších oborech jako biologie či medicína, dodali členové oceněného týmu.

Foto: nfs.gov

Rentgenové radiografie semen

Drobná semínka, která čeští vědci snímali, měřila méně než tři milimetry. I když se rentgenové paprsky k zobrazení vnitřku malých objektů používaly už dřív, podle autorů se dosud ještě nikdy nevyužily právě u vizualizace semen, píšou organizátoři soutěže na internetu.

S nápadem uspořádat mezinárodní klání přišel před deseti lety vědecký časopis Science a nadace National Science Foundation (NSF), která je jednou z klíčových organizací pro financování výzkumu v USA. Podpořila podle českého týmu mimo jiné i 180 laureátů Nobelovy ceny. Cílem soutěže je najít nejlepší projekty, které uvádějí vědecké poznatky do života. Díky novým cestám zobrazení mají informace širšímu publiku ukázat "skrytou krásu struktur na škále od nanometrů po vesmír", uvedla nadace na webu. Hodnotilo se pět kategorií - fotografie, ilustrace, plakát a grafika, hry, video.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám