Pak tkáně rozřezali na 240 sekcí a další dva tisíce tenkých plátků, aby je mohli neurologové po celém světě studovat. Většina preparátů se ale bohužel ztratila.

Antropolog Dean Falk z Floridské státní univerzity shromáždil ty, které se zachovaly, a složil je podle fotografií z archívu patologa Thomase Harveyho, který géniův mozek před 57 lety preparoval.

„Na každém laloku Einsteinova mozku jsou oblasti s výjimečně komplikovanými závity,“ napsal Falk v odborném magazínu Brain.

Albert Einstein měl jako zaměstnanec patentového úřadu spousty času na přemýšlení o času a prostoru.

Albert Einstein

FOTO: fotobanka Profimedia

Už dříve se spekulovalo, že množství rýh v mozkové kůře, zejména na čelním laloku, může souviset s genialitou.

Falk rovněž zjistil, že Einsteinův mozek měl zvětšené oblasti přenášející nervové impulzy do tváří a jazyka a čelní laloky byly zvětšené v místech, která odpovídají za koncentraci a plánování. Zdá se, že tyto změny proti normálu souvisejí s tím, co Einstein o sobě říkal: že jeho myšlení je spíš „svalové“, než by pracovalo s konkrétními slovy, soudí Falk.

Nyní se tento vědec chce pokusit najít odpověď na otázku, zda je Einsteinova genialita takříkajíc produkt jeho mimořádného mozku nebo je to naopak – zda se díky genialitě mozek takto přizpůsobil.