Hlavní obsah
Masopustní průvod v Orlickém Záhoří. Foto: TIC Orlické Záhoří (archiv)

Zvonky, řehtačky, činely a další hlučné nástroje provázejí masopustní průvod v Orlickém Záhoří

Masopustní veselí v Orlickém Záhoří je další akce, kterou uspořádá agilní občanské sdružení Za horami. V sobotu 14. února bude tedy v této horské obci na česko-polské hranici pořádně veselo.

Masopustní průvod v Orlickém Záhoří. Foto: TIC Orlické Záhoří (archiv)
Zvonky, řehtačky, činely a další hlučné nástroje provázejí masopustní průvod v Orlickém Záhoří

V pestrém odpoledním programu nechybí masopustní průvod, který tradičně vyrazí úderem 14. hodiny z parkoviště u hotelu Kunštát po předem domluvených zastaveních a místních chalupách.  

„Chalupáři jsou na návštěvu masopustníků vždy připraveni a vítají nás dobrotami a něčím na zahřátí,“ připomněla Jana Matyášová z turistického a informačního centra v Orlickém Záhoří. „Předpokládáme, že se letošní průvod rozroste o další masky a účastníky. Sjíždějí se k nám i z okolí. Vzhledem k dobrým sněhovým podmínkám, by neměly chybět ani saně,” dodala. 

Tradiční účastníci průvodu již dobře vědí, že nesmí zapomenout zvonky, řehtačky, činely a podobné nástroje, vyluzující pořádný hluk. Dívkám a ženám zase organizátoři doporučují přinést staré šminky, aby také kolemjdoucí a přihlížející průvodu poznali na vlastní kůži, co to znamená masopust, a v příštím roce neváhali zúčastnit se veselí osobně.  

V masopustním průvodu by neměli chybět zejména medvěd, bába s nůší, kobyla, nevěsta a ženich, smrtka nebo kominík - v Orlickém Záhoří se pravidelně daří tuto staročeskou tradici dodržovat. Dá se tedy předpokládat, že i druhou únorovou sobotu se na cestu spolu s ostatními vydají alespoň někteří z nich.  

Potom, co masopustní průvod absolvuje svoji trasu, bude na programu ochutnávka zabíjačkových specialit ve výčepu u Romana a maskovaní účastníci mají vstup zdarma včetně ochutnávky.

Tamtéž podpoří masopustní veselí živým hudebním vystoupením Míra a Veronika Tomanovi.   

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků