Hlavní obsah
Polyfonní sdružení z Nového Města nad Metují Foto: Dana Ehlová

Zrekonstruovaný evangelický kostel v Bohuslavicích se stává kulturním centrem obce

Evangelický kostel v Bohuslavicích nad Metují, po rozsáhlé rekonstrukci znovu slavnostně otevřený na první adventní neděli 2. prosince, se opravdu stal, jak v ten den sliboval starosta Jiří Tojnar, centrem kulturního dění v obci.

Polyfonní sdružení z Nového Města nad Metují Foto: Dana Ehlová
Zrekonstruovaný evangelický kostel v Bohuslavicích se stává kulturním centrem obce

V pátek 21. prosince v něm proběhl poslední z cyklu adventních koncertů. Po pěveckém sboru Kácov z Nového Města nad Metují, který vystoupil jako první během slavnostního otevření, zavítal do Bohuslavic smyčcový soubor Archi noc brio a pěvecký sbor Terénní berušky také z Nového Města nad Metují, třetí v pořadí byl Vysokoškolský umělecký soubor z Pardubic.

Na úvod závěrečného adventního koncertu vystoupily mladé zpěvačky z polských Pieszyc s vánočními skladbami na reprodukovanou hudbu. A poté už nádherné prostory evangelického kostela rozezněly hlasy a nástroje novoměstského Polyfonního sdružení řízeného Lukášem Jankem. Hned první skladba Hallelujah Chorus od Georga Friedricha Händela dávala tušit, jak krásný zážitek si ti, kdo přišli, domů odnesou. V programu dále zazněly skladby A. Michny, J. S. Bacha, J. A. Vitáska a dvě části - Gloria, Agnus  - České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Jako sólisté vystoupili Marta Světlíková (soprán), Karla Vondrušková (alt), Josef Kováříček (tenor) a Petr Likavec (bas).

Advent v Bohuslavicích zakončí v předvečer Štědrého dne pásmo koled pod vánočním stromem před zdejším obecním úřadem v podání dechové hudby Valánečka. Na Boží hod, tedy 25. prosince, se v zrekonstruovaném kostele uskuteční slavnostní evangelická vánoční mše.  

Starosta Bohuslavic Jiří Tojnar na dotaz, jaké akce plánuje obec v kostele na příští rok, odpověděl: „I v příštím roce počítáme s cyklem adventních koncertů. Podobné akce by mohly proběhnout i před Velikonocemi. Věříme, že se nám podaří uskutečnit i nějaké hudební akce venku na upraveném okolí kostela."

Z historie evangelického kostela je dobré připomenout, že základní kámen byl položen 26. července 1898 a chrám slavnostně otevřen a posvěcen 3. prosince 1899. V roce 2009 se podařilo chátrající objekt zahrnout do projektu Putování severovýchodními Čechami a Dolním Slezskem bez hranic se záměrem na odkoupení obcí, jeho následnou rekonstrukci a využitím ke kulturním a církevním akcím.

Náklady rekonstrukce ve výši zhruba 6 miliónů Kč byly uhrazeny z evropských fondu a deseti procenty se na nich podílela obec. Slavnostní otevření zrekonstruovaného kostela proběhlo 2. prosince 2012, což bylo na den přesně po 113 letech.    

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků