Hlavní obsah
Foto: Zlín Film Festival

Zlín Film Festival vystavuje v Ostravě originální filmové klapky

Až do 4. května se návštěvníkům Galerie věž na Slezskoostravském hradě představuje letošní kolekce originálních filmových klapek. Unikátní projekt, který je již tradiční součástí filmového festivalu ve Zlíně, slaví během 57. ročníku filmového festivalu již 20. výročí své existence.

Foto: Zlín Film Festival
Zlín Film Festival vystavuje v Ostravě originální filmové klapky

Letošní Salon filmových klapek je svým rozsahem opět rekordní a tvoří jej celkem 141 originálních děl. Již tradičně se na jejich tvorbě podílí řada významných umělců zvučných jmen jako Kristian Kodet, Olbram Zoubek, Jan Saudek, Petr Nikl, Kateřina Miler a další. Někteří z výtvarníků se do projektu zapojují již od jeho samotného počátku.

„Těší nás, že se tato „tradice“ v některých rodinách už předává i na další generaci,“ říká členka správní rady nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová, která upřesňuje: „Do letošní kolekce nám tak svými klapkami přispěly celé výtvarnické rodiny - Josef Velčovský se synem Maximem, Boris Jirků s dcerou Adélou Marií, Miroslav Göttlich s dcerou Veronikou, Kitzbergerovi a synové, Jiří Brázda a syn, manželé Baborákovi a další.“

Výtvarná tvorba některých autorů se ale na klapkách objevuje úplně poprvé. „Do salonu je letos nově zařazena například klapka Ludmily Zemanové, dcery známého režiséra Karla Zemana,“ říká Markéta Pášmová. Výtvarníci nejsou ve své tvorbě nijak limitováni technikou zpracování ani tématem. Mezi sběrateli jsou ale tradičně oblíbené dětské motivy nebo témata související s filmem.

Z Ostravy se kolekce filmových klapek přesune do obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně, kde bude k vidění až do 24. května. V neděli 28. května se pak v Kongresovém centru uskuteční tradiční aukce. Stejně jako loni, se mohou zájemci zapojit do dražby také na dálku. Klapek s názvem „Andělka, co nemůže spát“ od Zuzany Honsové totiž nabídnou její organizátoři zájemcům prostřednictvím aukčního portálu Aukro.

Kompletní výtěžek dražby bude stejně jako v předchozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Hned v pondělí 29. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které se budou ucházet o podporu. V průběhu 19 let bylo tak podpořeno na 330 audiovizuálních studentských projektů.

O projektu

Projekt Salon filmových klapek odstartoval v roce 1998 a za dobu existence projektu vzniklo už 2057 klapek, které putovaly do soukromých sbírek. Nejúspěšnější v historii byla dosud klapka Libora Vojkůvky nazvaná Touhy plná, klapka rozevřená, v roce 2008 za ni dal kupec 199 tisíc korun. Do letošního roku aukce vydělaly více než 28 miliónů korun. V průběhu 19 let se konalo 80 výstav kolekcí klapek u nás i v zahraničí.

Projekt letos slaví letos 20 let své existence. Toto významné výročí bude i jedním z hlavních témat 57. ročníku Zlín Film Festivalu. V rámci filmového programu se jedna ze sekcí zaměří i na tvorbu autorů, kteří díky finanční podpoře z aukce klapek odstartovali svoji úspěšnou kariéru. Vyjde také publikace mapující historii projektu, vzdává hold zajímavým autorům i dražitelům a zachycuje všechny dosud vytvořené klapky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků