Hlavní obsah
Foto: Zlín Film Festival

Zlín Film Festival vystavuje v Brně originální filmové klapky

Již 21. ročník projektu Salonu filmových klapek, který je tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu, zavítal opět do Brna. Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce jsou k vidění v prostorách Galerie Dílo od 30. dubna do 10. května.

Foto: Zlín Film Festival
Zlín Film Festival vystavuje v Brně originální filmové klapky

Letošní kolekce Salonu filmových klapek je svým rozsahem podobná tomu předchozímu a tvoří ji opět na 140 originálních děl. Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani letos taková jména, jako Kristian Kodet, Jiří Slíva, Ivan Baborák, Boris Jirků a další významní výtvarníci.

I letos na svých klapkách zobrazují umělci oblíbené filmové a dětské motivy, které jsou mezi dražiteli velmi oblíbené a vyhledávané.

„Přestože se řada z výtvarníků do projektu zapojuje od jeho samotného počátku, jsou i takoví, kteří se na čas ve své klapkové tvorbě odmlčeli a po letech se teď opět do projektu zapojili,“ říká členka správní rady nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. „Pro některé z nich byla impulsem a inspirací naše loni vydaná publikace ke 20. výročí projektu,” dodala.

Do aktuální kolekce tak svými klapkami opět přispěla například Iva Hüttnerová, Jaromír Gargulák, Rea Šimlíková a Ingrid Kitzbergerová nebo zlínský výtvarník Maroš Chury, jehož klapky v minulosti dosahovaly dražebních rekordů.

21. ročník Salonu filmových klapek odstartoval v polovině března v Mladé Boleslavi. Výstava uměleckých klapek se při své cestě už zastavila v Olomouci, v Praze a dokonce cestovala i za hranice – umělecká díla se totiž před pár dny představila také na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Z Brna se kolekce filmových klapek přesune do Zlína, kde kromě výstavy proběhne také tradiční aukce.

Ta se letos uskuteční v neděli 27. května v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 58. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Výtěžek aukce bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Hned v pondělí 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které budou z výtěžku z aukce podpořeny.

Za dosavadních 20 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2222 umělecky ztvárněných filmových klapek. Během 57. ročníku Zlín Film Festivalu bylo toto jubileum jedním z jeho hlavních témat. Nyní jej připomíná také unikátní publikace „Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín,“ která vyšla v listopadu 2017.

Obsáhlá kniha podrobně mapuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun získaných z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

KLAPKA TOUR 2018

Mladá Boleslav (ŠKODA Muzeum) 14. 3. - 23. 3. 2018

Olomouc (Galerie Bohéma) 26. 3. – 2. 4.

Praha (Divadlo Hybernia) 4. 4. -  19. 4. 2018

Brusel (Evropský parlament) 23. 4. - 26. 4. 2018

Brno (Galerie Dílo) 30. 4. - 10. 5. 2018

Zlín (OC Zlaté Jablko) 15. 5. - 23. 5. 2018

Zlín (Kongresové centrum) 25. 5. - 27. 5. 2018

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků