Hlavní obsah
Zpěvačka Jarmila Veselá (1933 - 2017). Foto: archiv Supraphon

Zemřela Jarmila Veselá, někdejší pěvecká hvězda Orchestru Gustava Broma

Neveřejné smuteční rozloučení proběhlo v minulých dnech v Brně se zpěvačkou Jarmilou Veselou, která zemřela 13. dubna ve věku 84 let. Ve své nejslavnější éře byla hvězdou Orchestru Gustava Broma a nazpívala řadu hitů, patří k nimi i písně Sluneční ostrov, Bim bam bina nebo Až rozkvetou lípy.

Zpěvačka Jarmila Veselá (1933 - 2017). Foto: archiv Supraphon
Zemřela Jarmila Veselá, někdejší pěvecká hvězda Orchestru Gustava Broma

I když se Jarmila Veselá narodila 2. ledna 1933 v tehdejším přístavním městě Sušak (dnešní Rijeka v Chorvatsku), dětství a mládí už prožila v Brně, kterému zůstala věrná až do konce svého života. V jihomoravské metropoli vystudovala gymnázium, z něhož ale záhy přestoupila na konzervatoř, kde začala studovat hru na flétnu. Po absolutoriu (1954) působila v Symfonickém orchestru kraje brněnského, jenomže v té době už začala také zpívat.

„Jako studentka konzervatoře jsem chodila do rozhlasového sboru, kde si mě všiml Ladislav Kozderka. Později jsem začala spolupracovat s Brněnským rozhlasovým orchestrem - a tam mě slyšel Gustav Brom, u kterého hrál můj manžel Standa Veselý na pozoun,” vzpomínala.

V Orchestru Gustava Broma působila v letech 1956 - 1963. Její doménou byly swingové a taneční písničky v rytmu calypsa, ale i šansony. Tehdy patřila k nejprodávanějším zpěvačkám na deskách a svým pěveckým umem zastoupila na plátně i některé filmové herečky, například ve filmu Limonádový Joe nazpívala za Olgu Schoberovou písničku Arizona.

V dobové recenzi ji vysoce ocenil i hudební kritik Josef Kotek: „Když na rozhraní padesátých a šedesátých let stanula Jarmila Veselá na vrcholu své kariéry, jako by přísliby a možnostmi slučovala ve své osobě nejen nepříliš známou Hanu Hegerovou, ale i teprve se rodící jazzovou Evu Pilarovou, zároveň úspěšně konkurující tehdy vševládné Yvettě Simonové. Zvlášť jasnozřivý zájemce dovedl by v hlase Veselé rozpoznat snad už i jakýsi náznak rockového vzruchu. Veselá tehdy zkrátka byla naší stylově nejvšestrannější zpěvačkou - připočteme-li sem její konzervatorní flétnou kvalifikaci a nadto i půvabné ženství - tedy zároveň typem "showgirl", u nás dost řídkým.”

V éře, kdy zpívala s Orchestrem Gustava Broma, vyhrála dvakrát populární televizní soutěž Hledáme písničku pro všední den a k jejím velkým hitům patřily písně jako Mr. Blue, Bene, bene, bene, Já vím nebo Sluneční ostrov. Jenom do roku 1990 natočila přes dvě stě nahrávek a během kariéry zpívala ve všech socialistických zemích, ale také v tehdejším západním Německu, Švýcarsku, Dánsku a Švédsku.

Po odchodu od Broma spolupracovala s několika bandy, třeba s Orchestrem Mirko Foreta, s rozhlasovým Studiem Brno, ale také s Orchestrem Karla Vlacha nebo Tanečním orchestrem Československého rozhlasu. Psali pro ni i pražští autoři jako Jaromír Klempíř nebo textaři Pavel Cmíral, Pavel Vrba, Vladimír Dvořák nebo Zdeněk Borovec. K zajímavůstkám v jejím repertoáru patří i písnička Pojď se mnou na výlet, kterou napsali Jiří Šlitr a Jiří Suchý.

V sedmdesátých letech slavila velký úspěch s písničkou Až rozkvetou lípy, ale hitem se stal i duet s Milanem Černohouzem Měsíce jdou. Později vystupovala v estrádních pořadech brněnské provenience.

„Jarka byla skvělá zpěvačka, ale já navíc obdivovala i její nebývalý vkus a eleganci. Vždycky jí to moc slušelo, i v posledních letech. Bez klobouku na veřejnosti nedala ani ránu,” vzpomíná Helena Blehárová, která ji v Orchestru Gustava Broma vystřídala v roce 1963.

Zpěvačka Jarmila Veselá byla dvakrát vdaná, z prvního manželství s hudebníkem Stanislavem Veselým měla syna Petra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků