Hlavní obsah
Trnkův syn a vnuk, výtvarníci Jan a Matyáš, použili materiály z rodinných archívů a vytvořili unikátní interaktivní projekt Foto: Archiv rodiny Jiřího Trnky

Zahradu Jiřího Trnky oživují syn a vnuk. První ukázky budou k vidění na Anifilmu

Zahrada Jiřího Trnky, knížka plná humoru a poezie, která baví a okouzluje již několik generací, po letech znovu ožívá - a to doslova.

Trnkův syn a vnuk, výtvarníci Jan a Matyáš, použili materiály z rodinných archívů a vytvořili unikátní interaktivní projekt Foto: Archiv rodiny Jiřího Trnky
Zahradu Jiřího Trnky oživují syn a vnuk. První ukázky budou k vidění na Anifilmu

Trnkův syn a vnuk, výtvarníci Jan a Matyáš, použili materiály z rodinných archívů a pod názvem "Trnkova Zahrada 2" vytvořili unikátní interaktivní projekt na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu.

Pocta původnímu dílu největšího mistra české animace se stane od února do května 2015 součástí programu, který chystá Plzeň k oslavám svého titulu Evropského města kultury. První ukázky z výstavy budou ale již k vidění letos od 6. do 11. května na festivalu Anifilm v Třeboni.  

„Výstavu jsme původně chystali pro rok 2012 přímo na stoleté výročí dědečkova narození. Ukázalo se ale, že to nebude tak jednoduché. Chtěli jsme, aby výstava byla skutečnou poctou původnímu dílu i jakýmsi jeho vzkříšením a oživením zároveň. Dlouho jsme proto vymýšleli koncept i formu, která by tohle naše základní přání stoprocentně dodržela. Přípravy se tedy nakonec protáhly na celé tři roky,” vysvětlil Trnkův vnuk, výtvarník a animátor Matyáš Trnka.

Výsledkem je instalace, která bude rozprostřena v Západočeském muzeu v Plzni. Návštěvník výstavy se na ní stane sám jedním z hrdinů knihy - malým klukem, který objeví vchod do světa staré kouzelné Zahrady, v níž zažije rozličná dobrodružství a nástrahy. Výstava je tedy určena především dětem, ale nudit se rozhodně nebudou ani jejich rodiče.

Samotnou výstavu tvoří 6 scén, které vycházejí z původní knižní předlohy. Jejich základem jsou animace, které rozpohybují původní kresby z díla Jiřího Trnky.

„Na konceptu spolupracujeme s tvůrčím týmem, máme sounddesignéra, animátory, techniky a programátory, se kterými jsme vytvořili jednotlivé instalace tak, aby byly skutečně interaktivní. Například jsme vymysleli čidla, která reagují na konkrétní činnost diváka. Naším cílem je to, aby se každý návštěvník výstavy ocitl skutečně uvnitř knihy a prožil si její příběh na vlastní kůži,” uvedl Matyáš Trnka.

V příštím roce se výstava jako jeden z osmi vlajkových projektů stane součástí hlavního programu Evropského hlavního města kultury, kde bude k vidění od 24. 2 do 24. 5. 2015.

„Naším stěžejním příspěvkem do připomenutí odkazu jedné z nejvýraznějších osobností českého animovaného filmu a ilustrační tvorby je dvojice výstav Trnkova zahrada 2 a Ateliér Jiřího Trnky, které představí plzeňského rodáka z různých pohledů. Profilová výstava v Galerii města Plzně nabídne reprezentativní výběr z Trnkovy rozsáhlé tvorby, zatímco Zahrada bude hravá, interaktivní a propojí generace malých i dospělých diváků,” podotkl programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků