Hlavní obsah
Foto: Galerie Václava Chada

Výstava Hranoly a válce představí na zlínském zámku tvorbu Václava Ciglera a Michaela Motyčky

Tvorbu sklářského výtvarníka Václava Ciglera a architekta Michala Motyčky představí galerie Václava Chada. Instalaci skleněných objektů s názvem Hranoly a válce zahájí vernisáž s oběma autory ve čtvrtek 28. března v 17 hodin. Výstava potrvá do 17. května, kdy bude součástí Galerijní a muzejní noci.

Foto: Galerie Václava Chada
Výstava Hranoly a válce představí na zlínském zámku tvorbu Václava Ciglera a Michaela Motyčky

Václav Cigler, významný sklářský výtvarník, se skleněné plastice věnuje od konce padesátých let. Jako první objevil potenciál optického skla původně vyvinutého pro technické a vědecké účely a začal ho používat pro vznik uměleckého díla. Doménou jeho tvorby je práce s prostorem, sklem, světlem a vodou.

„Sklo je materiál magický a v jistém smyslu duchovní. Optické vlastnosti skla jsou pro mne výtvarnými a estetickými prostředky, pomocí kterých mohu divákovi představit svět ozvláštněný o nové tvarové, světelné a barevné podoby,“ vyznává se Václav Cigler.

S architektem a umělcem Michalem Motyčkou spolupracuje od roku 1999. Jejich společným dílem, které prezentuje zlínská výstava, jsou průhledná tělesa - elementární formy hranolů a válců z optického skla.

„Horizont definovaný pohledem diváka se mění pomocí různých úhlů zkosení hranolů. Světlo proměňuje tvary objektů, rozzařuje a zkresluje jejich exaktní formy. Autoři prostřednictvím instalace usilují o změnu vnímání prostoru diváka. Zabývají se problematikou optického zobrazování, ale i vážnější úvahou o podstatě světla a o vnímání barev, jednoduše řečeno experimentují s našimi smysly,“ přibližuje dojem z instalace Jana Šindelová, jedna z kurátorek výstavy.

Jedinečným projektem bude site-specific instalace umístěná mezi patry v nádvoří zámku. Instalace bude protínat uzavřený prostor levitující vertikálou v podobě kovové jehly, jež atakuje diváka a vizuálně propojuje prostor ve smyslu toho, co se odehrává „nad“ a „pod“. Objekt zdánlivě jednoduchého geometrického tvaru je ozvláštňován událostmi a ději tohoto světelně, barevně a tvarově proměnlivého prostředí.

Detailní vhled na dílo obou autorů mohou zájemci získat také na komentované prohlídce výstavy vedené kurátorkou Silvií Stanickou. Uskuteční se ve středu 24. dubna v 17 hodin. Druhá komentovaná prohlídka je pak součástí Galerijní a muzejní noci v pátek 17. května v 19:30 hodin.

Expozice Hranoly a válce je umístěna v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. Přístupná je od 28. března do 17. května, vždy od úterý do pátku od 14:00 do 17:00 hodin, na jiné termíny se lze domluvit individuálně na tel. č. 602 560 020. Vstupné je v jednotné výši 50 Kč. V rámci Galerijní a muzejní noci bude v pátek 17. května galerie otevřena od 19:00 do 24:00 hodin a vstup bude zdarma.

Další informace o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků