Hlavní obsah
Foto: Archiv ČPZP

Vyšetření zdarma proti rakovině kůže využily tisíce zájemců

V osmi městech České republiky měli zájemci o vyšetření melanomu příležitost zdarma si nechat zkontrolovat pokožku a mateřská znaménka. U téměř pěti procent vyšetřených se našel podezřelý nález.

Foto: Archiv ČPZP
Vyšetření zdarma proti rakovině kůže využily tisíce zájemců

Vyplývá to ze statistik České průmyslové zdravotní pojišťovny, která akci s názvem Spolu proti melanomu uspořádala

Veřejně prospěšnou preventivní akci v terénu zorganizovala ČPZP letos poprvé ve městech Nový Jičín, Kolín, Olomouc, Zlín, Jihlava, Liberec, Hradec Králové a Ostrava. Bezplatné vyšetření kůže lidem poskytovali lékaři z místních nemocnic i ambulancí. Celkově si ho nenechalo ujít 6587 pacientů. Podezřelé znaménko našli vyšetřující lékaři u 325 z nich.

„Největší zájem o prevenci byl na náměstí Míru ve Zlíně, kde se nechalo vyšetřit 1101 lidí. Nejvyšší procento nálezů si připsalo hned první město Nový Jičín, kde lékaři zachytili a nasměrovali k další léčbě přes osm procent pacientů,“ upřesnila tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Nejméně lidí přišlo v Kolíně, kde ovšem akce trvala pouze jeden den, během něhož lékaři ošetřili 390 pacientů.

„Zájemce jsme vyšetřovali ručním dermatoskopem. U pacientů se často jednalo o projevy stárnutí kůže, ale také o dysplastické névy. Bohužel jsme diagnostikovali i několik basaliomů a také melanomy. Například v Ostravě-Porubě jsme zachytili jen během prvních 25 minut tři nádory, z toho jeden melanom suspektní a dva basaliomy. Pacienty jsme odeslali do nemocnice k dalšímu vyšetření znamének. Lidé by se měli objednávat pravidelně, minimálně jedenkrát ročně, aby se případná rakovina kůže zachytila včas,“ řekla MUDr. Sylva Zajícová ze soukromé kožní ordinace, která byla k dispozici zájemcům v Novém Jičíně a Ostravě.

Pacienti podle ní vítají tento způsob vyšetření mimo kamenné ordinace, které je pro ně rychlé, a kdy jejich obavy, se kterými přicházejí, lékaři vzápětí potvrdí, nebo vyvrátí. Rakovina kůže je jediná rakovina, která je viditelná. Mezi nejzhoubnější druhy rakoviny patří melanom, který umí relativně brzy metastázovat do dalších částí a orgánů lidského těla. Proto je životně důležité rozpoznat nemoc včas.

Do stanu proti melanomu zašel i dvacetiletý Jiří z Ostravy, který vezl v kočárku svou desetiměsíční dceru Karolínku. „Nechat se vyšetřit tady ve stanu je určitě mnohem lepší, než čekat dlouhé fronty v ordinacích. Líbí se mi to. Tady to šlo velmi rychle a navíc je to zadarmo,“ vylíčil Jiří své dojmy.

Pokud pacienti nestihli zavítat do stanu ČPZP, mají možnost navštívit kožní lékaře po celé republice, kteří se věnují vyšetření znamének a záchytu rakoviny kůže celoročně. Mohou přijít do kožní ordinace přímo, doporučení od praktického lékaře k němu nepotřebují. Ti, kteří žádný akutní problém nemají, si mohou počkat do jara příštího roku.

„Záměrem ČPZP bylo nabídnout lidem bez rozdílu věku a příslušnosti ke zdravotní pojišťovně bezplatné vyšetření znamének. Vzhledem k příznivému přijetí veřejností bude v zájmu ČPZP akci Spolu proti melanomu nejen zopakovat, ale rozšířit i do dalších měst tak, aby se v následujících letech stala tradicí,“ dodala tisková mluvčí Elenka Mazurová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků