Hlavní obsah
Mělník stojí za návštěvu. Nejlépe po řece. Foto: JCCR

Vltava, řeka mnoha podob, končí svou pouť mezi mělnickými vinohrady

Vltava je řekou mnoha podob s nedoceněným turistickým potenciálem. Její tok pramenící v šumavské divočině na jihozápadní hranici Česka a uzavírající svoji 430 kilometrů dlouhou cestu na sever v Labi mezi mělnickými vinohrady, nabízí nepřeberné množství zážitků pro všechny kategorie návštěvníků.

Mělník stojí za návštěvu. Nejlépe po řece. Foto: JCCR
Vltava, řeka mnoha podob, končí svou pouť mezi mělnickými vinohrady

„Vltava není jen o vodě, ale i o aktivitách v jejím okolí pro celé spektrum návštěvníků. Pro pěší, cyklisty, lyžaře či výletníky hledající klid a pohodu. Na Vltavě a okolo ní je možné příjemně trávit volný čas po celý rok. Každý její úsek je něčím charakteristický. Každý má své unikátní kouzlo. Jsme přesvědčeni, že všichni si zde najdou to své a budou na příjemné chvíle strávené na Vltavě rádi vzpomínat,“ uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), jež je hlavním garantem společného nadregionálního projektu Jihočeského a Středočeského kraje „Vltava, řeka plná zážitků“.

Poslední, šestý úsek, který uzavírá 430 kilometrů dlouhou říční vltavskou zážitkovou trasu, začíná v Praze a končí u soutoku s Labem u Mělníka. Tato oblast nabízí originální vyhlídkové plavby, díky kterým se mohou jejich účastníci kochat výhledem na okolní krajinu.

Těsně před soutokem musí lodě překonat technickou památku, dvoukomorové zdymadlo Hořín, opomenout nelze ani mělnický zámek u soutoku Labe s Vltavou. Cestou lze zavadit pohledem mimo jiné také o zámek Nelahozeves. V Mělníku se pak určitě vyplatí chvíli se pozdržet.

Významnou dominantou města je právě soutok Labe s Vltavou, na nějž je nejkrásnější pohled z terasy u mělnického zámku a Vrázovy vyhlídky. Do řeky Labe se zde vlévá nejen Vltava, ale i vltavský plavební kanál.

„Okolí města je vyhlášenou tradiční vinařskou oblastí. Ostatně, kdo by neznal slavnou Jásavou polku? Vím, kde se stýká, tam u Mělníka, tok řeky Labe s Vltavou. Stráně vonící, révou zrající, zpívají polku jásavou. Mělnické víno určitě stojí za ochutnávku,“ poznamenala manažerka projektu „Vltava, řeka plná zážitků“ a vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Andrea Maxová.

Mělník ovšem není jen centrem vinařství se zámkem a historickým centrem zčásti obklopeným hradbami. Další zajímavosti se tady totiž ukrývají pod zemí, ať už jde o zámecké vinné sklepy, vinařskou expozici v muzeu, městské podzemí s unikátní studnou či kostnici pod chrámem sv. Petra a Pavla. A to není zdaleka vše, čím město a jeho okolí zaujme.

Návštěvníky mimořádně oblíbené jsou tradiční plavby vyhlídkových lodí. Variant je hned několik. Od hodinové plavby v Mělníce až po celodenní výlet z Prahy na Mělník a zpět. Během této cesty je z netradiční perspektivy k vidění například zámek Nelahozeves, hora Říp či město Mělník a jeho zámek.

Obrovský turistický potenciál Vltavy, nejdelší české řeky ČR je nezpochybnitelný. A  představit ji jako jeden ucelený turistický cíl, přilákat k ní nové návštěvníky a podpořit rozvoj turistické infrastruktury po celém jejím toku, je cílem nadregionálního projektu „Vltava, řeka plná zážitků“, na jehož realizaci se společně podílejí Jihočeský a Středočeský kraj. Projekt se detailně zabývá nejen vlastní řekou, coby vodní cestou, ale i jejím okolím. Cyklotrasami, památkami a dalšími turistickými cíli a atraktivitami.

Další informace na www.vltava-reka.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků