Hlavní obsah
Mistr výčepní pro rok 2014: Jan Kopáč Foto: Richard Dvořák

Velké finále: Česká republika má svého mistra výčepního pro rok 2014

Absolutním vítězem v pivní soutěži Mistr výčepní 2014 se stal Jan Kropáč. Tříčlenná odborná porota jeho výkon vyhodnotila jako nejlepší a osobně ho obdarovala certifikátem opravňujícím užívat titul Mistr výčepní 2014.

Mistr výčepní pro rok 2014: Jan Kopáč Foto: Richard Dvořák
Velké finále: Česká republika má svého mistra výčepního pro rok 2014

Finále se zúčastnilo 24 nejlepších výčepních z regionálních kol. Celkem se soutěže zúčastnilo 298 výčepních z celé republiky.

Z výhry se mohou radovat i štamgasti

Letošní vítěz soutěže Jan Kropáč pochází z Prahy. Už 15 let je výčepním, aktuálně v pivnici a restauraci Modrá Ryba. Z výhry se neradoval pouze on, ale také jeho rodina, která ho po celou dobu výrazně podporovala.

„Pro mne osobně je získání titulu Mistr výčepní 2014 životním úspěchem, protože konkurence byla nesmírně kvalitní a o vítězství rozhodovaly skutečně detaily. Ukázalo se, že výčepní musí mít nejen praktické, ale i teoretické znalosti, které se váží k výrobě, kvalitě a historii českého piva. Náš výkon za pípou a řízná chuť piva rozhoduje o tom, zda se k nám host vrátí nebo půjde jinam. Cílem nás výčepních je, aby pivo bylo v naších hospodách stejně kvalitní jako v pivovaru,” řekl vítěz.

Všichni finalisté absolvovali písemný test a praktickou zkoušku ve správném čepování a servírování piva. „V průběhu soutěže jsme se setkali s velkou dávkou pozitivních ohlasů ze strany majitelů restaurací a výčepních, což nás velmi těší. Jsme rádi, že soutěž přispěla k dobré pověsti českého piva a ke zvýšení prestiže řemesla českého výčepního jako jednoho ze symbolů naší pivní kultury,“ uvedl Pavel Zítek, sládek pivovaru Gambrinus, který celou soutěž organizuje.

Vítěz letošního klání v oboru výčepní se může mimo jiné těšit také na uspořádání oslavy v jeho restauraci, kterou mu zorganizuje přímo pivovar. Prestižní pro něj bude jistě i čepování piva Gambrinus na koncertu Lucie v plzeňském amfiteátru Lochotín.  

Mistr výčepní vzešel z klání čtyřiadvacítky finalistů včetně jedné ženy. Finalisté se probojovali mezi nejlepší z několika set přihlášených výčepních v osmi regionálních kolech, ve kterých své umění předvedlo celkem 298 výčepních z celé republiky.

Papírově nejzkušenějším finalistou byl vítěz severočeského finále Václav Poustka, který čepuje správnou míru už 29 let. Nejmladším vyzyvatelem se stal devatenáctiletý Jan Štěpán Vanya z Karlovarska. Mezi nejlepšími nechyběla ani žena - Gabriela Hochgesandtová z Opavy, výčepní restaurace Sport a finalistka severomoravského kola.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků