Hlavní obsah
Služba Info Help je využívána i online. Foto: Marcela Stehlíková

Vědecká knihovna rozjíždí online vzdělávání

Budova Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě je sice pro veřejnost uzavřena, ale její pracovníci jsou se svými čtenáři stále v kontaktu, své služby poskytují především online. A to nejen ty stávající, ale také zcela nové.

Služba Info Help je využívána i online. Foto: Marcela Stehlíková
Vědecká knihovna rozjíždí online vzdělávání

Ostravská vědecká knihovna začala například zpřístupňovat výukové materiály na svém Moodlu, který je dostupný přes webové stránky www.svkos.cz. Vysokoškolákům zde nabízí kurz Napíšu diplomku, středoškolákům Píšu maturitní/seminární práci. Pedagogům vedoucím maturitní práce zprostředkovává vzory pro napsání odborného textu.

Na Moodlu najdete zajímavé materiály i v případě, že již máte svá studia za sebou. Pokud máte chuť se prostě naučit něco nového, zkuste třeba vytvářet pozvánky či letáčky prostřednictvím grafického nástroje Canva nebo se procvičte v mozkovém joggingu. A jestli začínáte s angličtinou a jste pokročilejšího věku, bude se vám hodit kurz Základní anglické fráze pro seniory.

Vědecká knihovna provozuje bez přerušení i další online služby – pomůže při práci s odborným textem, zpracuje rešerše. Při problémech s chytrým telefonem, facebokem či dalšími IT službami můžete využít službu Info Help, vysokoškolákům pomůže při psaní závěrečné práce služba DiploGuru.

A nezapomeňme ani na knihy. Všichni registrovaní čtenáři mají přístup k takovému množství e-knih, že si určitě vybere každý, k dispozici jich je více než 13 000. A úplně pro všechny zájemce a navíc zcela zdarma nabízí knihovna volný přístup ke starším regionálním e-knihám, kterým již uplynula autorská práva.

A jak může přímo knihovna pomoci v současné nelehké situaci? Díky pořízení 3D tiskárny v minulém roce se nyní mohla zapojit do projektu Tiskne celé Česko https://www.tisknecelecesko.cz/, který spojuje 3D tiskaře z celé republiky. Na své 3D tiskárně zhotovuje pracovnice knihovny čelenky k ochranným štítům, výtisky se potom posílají zdarma poštou do Chrudimi, tam se desinfikují, kompletují s plexisklem a dál se distribuují potřebným. Vytištěných je více než 100 kusů, první várka 70 čelenek již byla odeslána, další se stále tisknou.

Na sociálních sítích a webové stránce knihovny www.svkos.cz najdou zejména studenti informace o elektronických zdrojích a knihách, ke kterým se po dobu nouzového stavu dostanou zcela zdarma. Totéž platí i pro rodiče dětí, i ti zde najdou inspiraci, jak společně trávit čas. Zajímavé soutěže, virtuální prohlídka aktuální výstavy či úkoly v rámci mozkového joggingu, to je další příspěvek knihovny virtuálním návštěvníkům.

Zkuste se sami přesvědčit, že knihovna může poskytovat zajímavé služby, i když je zavřená.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků