Hlavní obsah
Foto: Lenka Plačková

Ve Vsetínské nemocnici začali lékaři implantovat moderní nitrooční čočky

Lékaři ve Vsetínské nemocnici začali implantovat moderní nitrooční čočky se zdokonalenou hloubkou ostrosti. Pacientům umožňují vysokou kvalitu vidění na vzdálené cíle i na stále využívanější střední vzdálenost. Zároveň eliminují rušivé optické efekty, což ocení zejména řidiči při jízdě za šera.

Foto: Lenka Plačková
Ve Vsetínské nemocnici začali lékaři implantovat moderní nitrooční čočky

Čočka Zeiss AT LARA má tři ohniska, od dálky až po vzdálenost zhruba šedesáti centimetrů.

„Umožňuje tedy ostré vidění nejen do dálky, ale také pro práci na počítači, v domácnosti, dílně, při nakupování. Jedná se tzv. střední vzdálenost, která je dnes podceňovaná, ale stále využívanější. Pokud má člověk čočku zaostřenou do blízka, pak patřičného efektu nedosáhne,” vysvětlil primář očního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Pavel Šmehlík.

Čočka je využitelná při léčbě šedého zákalu, ale také u zájemců, kteří chtějí snížit dioptrie a závislost na brýlích bez toho, že by se u nich již oční zákal projevil.

„Je spousta pacientů, kteří kolem padesátého roku věku najednou potřebují dvoje brýle, laserový zákrok na rohovce se jim přitom už vzhledem k věku nedoporučuje. Právě tady je nitrooční čočka se zdokonalenou hloubkou ostrosti rozumnou alternativou,” uvedl primář Šmehlík a dodal: „Je rozumnější vyměnit čočku, která by se stejně za pár let zkalila, než ošetřovat rohovku.”

Do oka se čočka implantuje velmi malým řezem, který zabezpečuje rychlou pooperační rekonvalescenci. Práce je komfortnější i pro samotného chirurga, čočky jsou již předpřipraveny ve speciálním pouzdře. Minimalizuje se tak riziko špatného vložení čočky.

Lékaři očního oddělení Vsetínské nemocnice mají dlouholeté zkušenosti s implantací bifokálních (dvouohniskových) i trifokálních (tříohniskových) nitroočních čoček. Program Premium, do kterého patří i nové nitrooční čočky se zdokonalenou hloubkou ostrosti, je určen pacientům, kteří chtějí snížit svoji závislost na používání brýlí.

„Nejlepší postup zvolíme podle životního stylu pacienta – univerzálně vhodné řešení neexistuje. Konzultace před operací je nutná,” doplnil primář Očního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Pavel Šmehlík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků