Hlavní obsah
plk. v.v. Ivan Kutín křtí pamětní odznak k 70. výročí vzniku výsadkových jednotek společně s předsedou KVV Prostějov plk. v.v. Františkem Stavným. Foto: Michal Mucha

V Prostějově se uskutečnilo slavnostní setkání výsadkových veteránů

Rok 2017 je rokem, kdy všichni výsadkáři slaví nebo budou slavit 70. výročí vzniku výsadkových jednotek u nás. Především pro výsadkové veterány je to velká a významná událost.

plk. v.v. Ivan Kutín křtí pamětní odznak k 70. výročí vzniku výsadkových jednotek společně s předsedou KVV Prostějov plk. v.v. Františkem Stavným. Foto: Michal Mucha
V Prostějově se uskutečnilo slavnostní setkání výsadkových veteránů

1. října 1947 přečetl v té době plk. Paleček z balkonu radnice v Zákupech nově vznikajícím výsadkovým jednotkám rozkaz č. 1. Po přečtení tohoto rozkazu i dnes musí všem výsadkářům zamrazit a musí s hrdostí tento rozkaz přijmout.

V průběhu roku bude probíhat mnoho různých setkání s různým charakterem a pokaždé na jiné úrovni. Prvním takovým setkáním bylo Slavnostní shromáždění výsadkových veteránů České a Slovenské republiky, které se uskutečnilo v sobotu 15. dubna ve Společenském domě v Prostějově. Celou akci organizoval Klub výsadkových veteránů Prostějov v součinnosti se spolkem Červené barety. Na 200 pozvaných účastníků si ve slavnostní atmosféře připomnělo tuto událost.

Součástí a též hlavním programem celé akce bylo několik křtů a posléze i dekorací. KVV Prostějov křtil pamětní odznak na stuze k 70. výročí vzniku výsadkových jednotek. Křtitelem byl nejstarší pamětník, který stál u zrodu těchto jednotek plk. v.v. Ivan Kutín z KVV Brno.

Spolek Červené barety pokřtil pamětní dekoraci "Veterán výsadkových jednotek československé a české armády“. Život ji vdechl její křtitel 90letý plk. v.v. Miloš Opluštil z KVV Klatovy. Jako poslední se křtil druhý díl knihy Davida Jiráska Historie českých speciálních sil - Jednotky zvláštního určení 1957 - 2001. David Jirásek si vybral jako kmotra knihy nejstaršího člena KVV Prostějov, 90letého npor. v.v. Jiřího Beneše. Křtilo se jak jinak než mlékem výsadkářů - tedy rumem.

Celá akce se nesla ve slavnostní náladě. Další velká setkání letos ještě proběhnou v Žilině, v Chrudimi, v Zákupech a na podzim opět v Prostějově na letišti. Na 30. září připravuje Muzeum „Výsadkáři 8280“ vzpomínkový turistický pochod.

Velké poděkování patří všem sponzorům a partnerům, kteří přispěli finanční částkou na toto první setkání v tomto roce. Poděkování patří i Statutárnímu městu Prostějov za příspěvek ve formě veřejné finanční podpory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků