Hlavní obsah
V Ostravě začíná od 6. dubna 2020 přestavba bývalých městských jatek Foto: Josef Zajíc

V Ostravě začíná přestavba bývalých městských jatek

Dlouho očekávána rekonstrukce historické budovy městských jatek v Ostravě začne v následujících dnech. Provádět ji bude vítěz veřejné zakázky, společnost Zlínstav. Ta si v pondělí 6. dubna převzala stavbu. Památkově chráněný objekt se bude přestavovat na galerii.

V Ostravě začíná od 6. dubna 2020 přestavba bývalých městských jatek Foto: Josef Zajíc
V Ostravě začíná přestavba bývalých městských jatek

Přestavba bývalých městských jatek se uskuteční podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczneho, návrh vzešel z architektonické soutěže vyhlášené v roce 2017.

Zásadní podíl na projektu k provedení stavby má ostravská kancelář MS-projekce pod vedením Jaroslava Habrnala. Přestavba jatek na výstavní prostor současného umění by měla být hotova do konce roku 2021.

„Bez ohledu na koronavirus pokračujeme se zahajováním nových investic. Můžeme si to dovolit, protože jsme v předchozích letech zásadně snížili zadlužení města a současně si vytvořili finanční rezervy. Dopady současné situace proto finančně zvládneme. Očekávaný výpadek příjmů města v důsledků krizových opatřeních hodláme přednostně kompenzovat úsporami běžných výdajů, nikoliv omezením investic,” informoval primátor Města Ostravy Tomáš Macura.

Zlínstav vyhrál nejnižší nabídnutou cenou ve výši necelých 206 milionů korun s DPH. Pro letošní rok 2020 je na práce vyčleněno téměř 100 milionů korun. Zbývající prostředky budou zahrnuty do rozpočtu města pro rok 2021.

„Vnímáme, že investice státu a samospráv budou v této době zásadní pro udržení ekonomiky v běhu a její opětovný růst, proto děláme vše, abychom investice neomezovali. Také Zlínstav deklaroval připravenost realizovat stavbu podle plánu. První dva měsíce věnuje firma bourání, demontáži a demolici objektu provozní budovy, následovat budou interiéry, historické fasády objektu a další práce podle nastaveného harmonogramu,” doplnila náměstkyně primátora města Ostravy pro investice Zuzana Bajgarová.

V galerii moderního umění se promění celkem pět na sebe navazujících části objektu různého stáří. Demolice čeká provozní budovu z roku 1926, která je ve špatném stavu, následovat bude její nová výstavba.

„Stavbu máme v tuto chvíli zajištěnou, situace se sice vyvíjí, nicméně nepředpokládám, že by pandemie měla mít na rekonstrukci zásadní dopad. Zahajovací, demontážní a bourací práce budeme realizovat převážně vlastními silami s omezeným rozsahem subdodávek. Je to zajímavý projekt, který je pro nás výzvou, přičemž jednou z těch největších jsou otočné stěny, které nejsou standartním prvkem běžně používaným ve stavebnictví,” uvedl Marek Podzemný, výrobní ředitel a místopředseda představenstva společnosti Zlínstav.

„Konkrétní aktivity na záchranu areálu zahájilo město Ostrava bezmála před pěti lety. Historický objekt odkoupilo od společnosti Bauhaus spolu s dřívějším hobbymarketem a přilehlými pozemky v listopadu 2016 za 80 milionů korun,” dodala Andrea Vojkovská, tisková mluvčí Magistrátu města Ostravy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků