Hlavní obsah
Interiér vily Foto: archiv NPÚ

V Brně otevřeli zrekonstruovanou "vládní vilu" Stiassni

Po komplexní tříleté obnově se v Brně v neděli slavnostně otevřela vila Stiassni, významné dílo meziválečné moderní architektury, známé jako „vládní vila“. Bude využita jako vzdělávací centrum.

Interiér vily Foto: archiv NPÚ
V Brně otevřeli zrekonstruovanou "vládní vilu" Stiassni

Metodické centrum moderní architektury umožní odborníkům, studentům i dalším zájemcům hlouběji poznávat architekturu 20. století a pečovat o ni.

Vilu pro židovského textilního průmyslníka Alfreda Stiassniho navrhl architekt Ernst Wiesner, jedna z nejvýznamnějších osobností generace zakladatelů brněnské moderní architektury. První návrhy pocházejí z roku 1927, stavba byla dokončena v roce 1929. Vilu obklopuje důmyslně koncipovaná zahrada se vstupním domkem, v němž bydlel řidič, domkem zahradníka, bazénem a tenisovým kurtem.

Areál vily Stiassni byl jako prvotřídní příklad brněnské meziválečné architektury zapsán v roce 1982 na seznam nemovitých kulturních památek. Do správy Národního památkového ústavu přešel v roce 2009 – již se záměrem zřídit zde centrum pro výzkum a dokumentaci moderní architektury.

Posloužily dobové fotografie

Při vzorové obnově vily se tým odborníků NPÚ musel vypořádat s řadou technických i koncepčních otázek a rozhodnout, které novější prvky a konstrukce, přidané v průběhu času k původní podobě vily, mohou být zachovány, a které je nutné odstranit, protože nejsou v souladu se základní myšlenkou architekta stavby.

Některé části z pozdější moderní úpravy byly odstraněny. Velké zásahy musely být provedeny i na zahradě, která byla v neudržovaném stavu. K obnovení byly použity letecké snímky z 50. let a dobové fotografie, jimž dominují průhledy na vilu.

Důležitým zdrojem informací se staly také amatérské fotografie a akvarely paní Hermine Stiassni, jimiž dokumentovala interiér i exteriéry objektu. Díky nim bylo možné zjistit, jak byl v domě rozmístěn nábytek, kde visely o obrazy či jakou barvu měly pěšiny v zahradě, které proto byly obnoveny z písků lomu v Lomničce u Tišnova.

Po návštěvě Edvarda Beneše se vile začalo říkat "vládní"

Manželé Alfred a Hermine Stiassni žili ve vile do roku 1938, kdy i se svou dcerou Susanne z obavy před blížící se okupací odjeli do USA. Za války ji zkonfiskovalo gestapo a sídlila v ní banka, na jaře 1945 ji částečně zdevastovali ruští vojáci, ale už v květnu 1945 v ní pobýval prezident Edvard Beneš, proto se jí začalo říkat „vládní vila“. Po válce připadla konfiskací československému státu, který ji využíval k reprezentačním účelům.

Areál prošel za dobu své existence několika rekonstrukcemi, z nichž nejzásadnější proběhla v 80. letech 20. století. Jejím zadáním bylo přizpůsobit objekt i areál pro pobyt prominentních hostů. V téže době rovněž přibyl ubytovací dům v horní části areálu, přestavěný na vzdělávací centrum.

I současná etapa obnovy přinesla areálu nový objekt – moderní budovu s plně vybaveným přednáškovým sálem, který již Metodické centrum moderní architektury v Brně využilo k pořádání své první odborné konference s názvem Obnova vily Stiassni.

Po vile Tugendhat je to další brněnský objekt, který byl pečlivě zrekonstruován.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků