Hlavní obsah
1. František Jungvirt, kolekce váz Merano POP, podjímaná váza hranovaná - zlacená a malovaná, rok 2018 Foto: z archivu Františka Jungvirta, foto Katarína Hudačinová

Úspěšný sklářský výtvarník František Jungvirt bude vystavovat v karlovarské galerii

Souběžně se začátkem letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se v Sun Gallery lázeňského komplexu Spa Resort Sanssouci v Karlových Varech otevře v sobotu 29. června v 16 hodin výstava skla mladého designéra Františka Jungvirta.

1. František Jungvirt, kolekce váz Merano POP, podjímaná váza hranovaná - zlacená a malovaná, rok 2018 Foto: z archivu Františka Jungvirta, foto Katarína Hudačinová
Úspěšný sklářský výtvarník František Jungvirt bude vystavovat v karlovarské galerii

Výstavu Františka Jungvirta s názvem SHAPE a autora, sklářského výtvarníka, designéra a malíře skla představí kurátor karlovarské Sun Gallery Jaroslav Polanecký.

František Jungvirt (*1996) patří k nejoriginálnějším představitelům mladé generace českých sklářských umělců. Student Ateliéru skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (doc. ak. soch Rony Plesl) s nadhledem kombinuje aktuální tendence současného designu a vizuálního umění s tradičními sklářskými postupy.

„Jako absolvent oboru malby skla Střední odborné školy v Třeboni disponuje nejen přesvědčivě zvládnutou řemeslnou technikou, ale i novátorským přístupem. Díky tomu dokáže překvapit svéráznými interpretacemi pop kultury a kombinacemi materiálů,” uvedl Jaroslav Polanecký, kurátor Sun Gallery.

František Jungvirt je nicméně především bytostným malířem skla a ve své práci se často vrací k nejklasičtějším odkazům českého sklářství, které spojuje s novými impulzy s odhodláním posouvat technické a vizuální hranice oboru.

„Teprve dvaadvacetiletý student Ateliéru skla UMPRUM v Praze v nedávné době zaujal svými pracemi na výstavě Svěží barvy v Muzeu skla Portheimka v pražském Smíchově. Za sebou má však vícero výstav nejenom v tuzemsku, ale také v Japonsku, Itálii, Izraeli nebo Velké Británii,” dodal Jaroslav Polanecký.

Výstavu sklářského umění Františka Jungvirta s názvem SHAPE si mohou zájemci prohlédnout v Sun Gallery v lázeňském komplexu Spa Resort Sanssouci v Karlových Varech od 30. června až do 11. října.

Výstavy Františka Jungvirta – výběr:

2019 Milan Design Week, Ventura Future, BASE, Miláno

2019 Czech Design Week Selection, Brera Design District, Miláno

2019 Fresh Colours, Muzeum skla Portheimka, Praha

2019 Cross The Line / České sklo v Izraeli, Český dům Jeruzalém

2019 Glass painting isn´t lost, Huť František, Sázava

2018 Czech Design Week, Kongresové centrum, Praha

2018 Designblok 2018, Preciosa Flagship Store, Praha

2018 London Design Fair, Výstava Colours of transparency, Londýn

2018 Glassfest Karlovy Vary, 18. ročník festivalu uměleckého skla

2017 Fragile, galerie Glassimo, Praha

2017 Designblok 2017, UMPRUM, Výstaviště Holešovice, Praha

2016 Three Generations – Continuity of Glasswork Education, Takamatsu, Japonsko

Ocenění:

2018 Vítěz Cena Ludwiga Mosera 2018

2018 Master of Crystal 2018 – Zvláštní cena poroty

2018 Master of Crystal 2018 – Cena Muzea skla a bižuterie v Jablonci n. Nisou

2018 Junior Glass Ways – Cena za řemeslo – za malbu skla

2015 Sanssouci Junior Glass Match – Cena za řemeslo – za malbu skla

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků