Hlavní obsah
Dřevěné domky vybavené nábytkem a hračkami ve vesnici Pradědovo představují například hokynářství a krčmu. Foto: Lucie Pešková Kulichová

Unikátní muzeum přivítalo již tisícího návštěvníka

Již tisícího návštěvníka přivítal po krátkých sedmi dnech od otevření skřítek Theodor, maskot Pradědova dětského muzea v Bludově. To svědčí o nebývalém zájmu dětí i dospělých o toto jedinečné vzdělávací zařízení.

Dřevěné domky vybavené nábytkem a hračkami ve vesnici Pradědovo představují například hokynářství a krčmu. Foto: Lucie Pešková Kulichová
Unikátní muzeum přivítalo již tisícího návštěvníka

S tradicemi jesenického regionu, jeho přírodou, osobnostmi, pověstmi a nakonec i s originálními surovinami a pokrmy seznamuje formou her a pohádek malé i velké návštěvníky. 

Děti i rodiče si muzeum nemohou vynachválit. „Nejvíc se mi líbilo na nádraží a v hospodě,“ popisuje jedno z děvčátek, které si hraje ve vesničce Pradědovo.

Tvoří ji dřevěné domky, které představují například hokynářství a krčmu, vybavenou dřevěným nábytkem, hračkami a potřebnými nástroji. Pracuje zde také mlynář, a nebyla by to správná pohádková vesnice, kdyby v ní nebydlela čarodějnice. Na děti dohlíží všudypřítomný skřítek Theo. Malí návštěvníci si můžou nakreslit obrázek do mouky, v hokynářství navážit zboží, v restauraci servírovat regionální pokrmy.

Nechybí ani místo pro uvelebení se na polštářích, kde je možné odpočívat a poslouchat pohádky. V části věnované slavným osobnostem, narozeným či působícím v Jeseníkách, si lze prohlédnout předměty, které muzeu darovaly některé z nich.

„Jsem nadšená. Když jsem se z médií dozvěděla o tom, že existuje muzeum pro děti, kde si vlastně můžou hrát a něco se zároveň naučit, naplánovala jsem si s rodinou víkendový výlet,“ říká paní Blanka, která do Bludova se svými dětmi vyrazila z více než sto kilometrů vzdáleného Kolína.

„Určitě nelituji, že jsme se sem vypravili. Děti jsou nadšené, strávili jsme tady mnohem více času než v kterémkoli jiném muzeu. Tam je musím naopak lákat a slibovat jim něco za odměnu, odtud jsem je vyháněla,“ usmívá se paní Blanka.

Krásné víkendové počasí přálo i venkovní expozici. Na obrovské zahradě stojí nápadité hřiště s dřevěným tunelem, lanovkou, největším bubno-xylofonem ve střední Evropě a se soustavou podzemních telefonů.

„Nakonec jsme se s manželem zapomněli a hráli jsme si taky. Úplně vás ta atmosféra strhne. Všimla jsem si, že jsme nebyli jediní dospělí, kteří se v muzeu vyblbli,“ směje se paní Blanka. Stejně jako ostatní členové její rodiny nepohrdla víkendovou nabídkou občerstvení, jejím favoritem byly tradiční tvarohové moravské koláče.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků