Hlavní obsah
Dny vědy a techniky proběhnou v pátek 8. září a v sobotu 9. září na plzeňském náměstí Republiky a před Západočeským muzeem. Foto: Západočeská univerzita v Plzni

Ulice Plzně opět zaplaví vědecké hrátky a experimenty

Druhý víkend v září opět přinese do Plzně populární akci, oblíbenou mezi dětmi, rodiči i širokou veřejností. Dny vědy a techniky pořádá již 12. rokem Západočeská univerzita v Plzni.

Dny vědy a techniky proběhnou v pátek 8. září a v sobotu 9. září na plzeňském náměstí Republiky a před Západočeským muzeem. Foto: Západočeská univerzita v Plzni
Ulice Plzně opět zaplaví vědecké hrátky a experimenty

Letos proběhnou v pátek 8. září a v sobotu 9. září na plzeňském náměstí Republiky a před Západočeským muzeem, vždy od 9 do 17 hodin.

Pod věží plzeňské katedrály a v prostoru před muzeem se rozprostře 35 expozic, v nichž budou vědci ze ZČU provádět netradiční experimenty a vědecká kouzla. Návštěvníci si můžou řadu věcí sami vyzkoušet a zjistit tak, že za oněmi kouzly se skrývají základní fyzikální zákonitosti, které provázejí jejich každodenní život a o nichž třeba ani neměli tušení.

Malí i velcí budou moci obdivovat třeba novou studentskou formuli, za pomoci náhlavního displeje Oculus Rift se nechat vtáhnout do virtuálního světa nebo ovládat robotického slona postaveného z lega. Zájemci si můžou nechat změřit svůj biopotenciál a tělesnou kondici, a zjistit tak, jakou mají kapacitu plic nebo jakou sílu dokážou vyvinout při stisku. Vyzkoušejí si také počítačové modelování, chytrý hasičský oblek a za pomoci astronomického dalekohledu mohou pozorovat sluneční aktivitu.

Kromě technických a přírodovědných odvětví se představí také další obory, například zdravotnické, ekonomické a umělecké. Lidé si hravou formou zkusí naplánovat rozvoj území města Plzně, mají možnost nechat si změřit tlak, zkontrolovat ostrost zraku či vyzkoušet si, jak probíhá filmová animace. Pro nejmenší jsou připraveny tvůrčí dílny, starší zájemci se mohou přihlásit na prohlídku teplárny Plzeňské energetiky a poučit se, jak vzniká teplo a elektřina.

„Svět vědy není určen pouze pro výzkumníky v bílých pláštích – věda může být naopak velmi zábavná, a hlavně nás v různých podobách provází v našem každodenním životě. Považuji za důležité, aby o tom děti a mladí lidé věděli již odmalička, nebáli se jí, a byli tak motivovaní ke studiu perspektivních oborů,” řekl rektor ZČU Miroslav Holeček.

Kromě Západočeské univerzity připravily letošní expozice také Církevní gymnázium Plzeň, Gymnázium Stříbro, město Plzeň – Centrum robotiky, Techmania Science Center, DEPO2015, Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Česká astronomická společnost, Witte Automotive a Plzeňská energetika.

Dny vědy a techniky ZČU se i letos uskuteční za podpory města Plzně a Plzeňského kraje. „Vyzkoušet si vědu na vlastní kůži, to je cesta, jakou lze i ty nejmenší nasměrovat k technickým oborům a vědě vůbec. Naším úkolem je odtajnit dětem svět vědy tak, aby je nadchl a fyzika a další vědy se nestaly strašákem, ale zábavou,” uvedl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

„Západočeská univerzita v Plzni je jedním z našich klíčových partnerů. Dlouhodobě ji podporujeme, snažíme se společné aktivity posilovat. Na akci Dny vědy a techniky se bude prezentovat naše Centrum robotiky se stánkem nazvaným IT volá domů. Nabídne ochutnávku kroužků, které nabízí pro děti od 6 do 16 let. Zaměřeny jsou na robotiku, programování, přírodní vědy," dodal primátor Martin Zrzavecký.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků