Hlavní obsah
Židovská čtvrť v Třebíči Foto: Vratislav Konečný

Tucet českých divů světa na seznamu UNESCO, máme být na co hrdí

Počtem památek zapsaných na listinu celosvětového dědictví UNESCO se řadíme na přední místo, 18. na světě. Plný tucet kulturních objektů z České republiky dělá světovou velmoc. Na seznamu je jich po celém světě zapsáno 740.

Židovská čtvrť v Třebíči Foto: Vratislav Konečný
Tucet českých divů světa na seznamu UNESCO, máme být na co hrdí

Praha je tahákem pro celý svět

Do metropole směřuje většina zahraničních turistů. Praha společně s Pražským hradem jsou řazeny mezi nejvýznamnější památky v Evropě. Ve městě najdeme zastoupení všech stavebních slohů, bylo centrem světské i církevní moci, sídlem českých panovníků a posléze prezidentů.

Velkolepý přírodní areál

Velkolepý park  mezi dvěma zámky Valticemi a Lednicí je také světovým unikátem, nejen botanicky, ale i krajinářsky. Lužní oblast na pomezí Moravy a Dolního Rakouska byla Lichtensteiny přeměněna ve velkolepý komplex, kam se sjížděli šlechtici z celé Evropy.

Obrovské bohatství rodu pocházelo zejména od pobělohorského správce Českého království knížete Karla. Shromažďoval levně majetky zabavené protestantům a obchodoval s nimi.  

Český Krumlov, rožmberská  chlouba

Druhý největší hradní areál u nás spolu s městskou zástavbou představuje unikátní stavitelský soubor citlivě zakomponovaný do meandrů Vltavy. Minulý rok památky doplnil restaurovaný klášter.

Telč je památkovou chloubou Moravy

Renesanční zámek s městskou rezervací je jedním z nejnavštěvovanějších měst. Sídlo pánů z Hradce je vyhledávané pro skvělou městskou architekturu a vybavení zámku.

Santiniho hvězda na Zelené Hoře

Poutní kostel Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou patří mezi nejvýznamnější stavby barokního genia Jana Blažeje Santiniho - Aichela. Kostel na hvězdicovém půdorysu vznikl v letech 1719 - 1722.

Kroměřížský zámek se zahradami

Honosný arcibiskupský zámek  s hodnotnými sbírkami, součástí objektu jsou Podzámecká a Květná zahrada, velkolepě zrestaurované.

Gotická pokladnice Čech – Kutná Hora

Město bylo založeno u stříbrných dolů. Nejvýznamnější památkou je chrám svaté Barbory, Vlašský dvůr, kostely, měšťanské domy, jezuitská kolej. 

Sloup nejsvětější Trojice v Olomouci

Jeden z největších sloupů svého druhu na světě, monument postavený jako díky za odvrácení moru v letech 1716 - 1754. Součástí 35metrového díla je i malá kaple.

Litomyšlský zámek jako z krajky uháčkovaný

Mimořádný  renesanční zámek a okolní areál v Litomyšli. Postaven ve druhé polovině 16. století, unikátní je především vnější úprava objektu, v 18. století došlo k částečné modernizaci interiéru.

Selské baroko reprezentují Holašovice

Mimořádně zachovaný celek  s 23 památkově chráněnými usedlostmi. Dvůr č. 6 je rodinným sídlem  z roku 1530.

Židovská čtvrť v Třebíči a katedrála sv. Prokopa

V Třebíči se podařilo zachovat část židovské čtvrti. Najdete tu radnici, školu, chudobinec, několik obytných domů a synagogu. Hřbitov čítá na 3000 náhrobků. Bazilika sv. Prokopa má jedinečnou kryptu původní dřevěnou výdřevou.

Vila Tugendhat

V brněnské vile Lugwiga van den Rohe z let 1929 - 1930 se vyjednával v roce 1992 rozpad Československa v režii Klaus - Mečiar. Funkcionalistická stavba má 3 úrovně, součástí vily je zahrada.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků