Hlavní obsah

Tři výjimeční pianisté zahrají ve Valašském Meziříčí

Zástupci slovenské klavírní školy se předvedou ve středu 24. listopadu ve velkém sále zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Sdružení mladých etablovaných klavíristů ve složení Ondrej Krajňák, Klaudius Kováč a Ľubomír Šrámek rozezní klaviatury svých pian od 19.30 hodin.

Tři výjimeční pianisté zahrají ve Valašském Meziříčí

„V průběhu večera zazní skladby z celé řady historických období. Diváci uslyší jak hudbu z doby baroka, tak moderní jazz. Celá akce se koná na počest Frédérica Chopina,“ sdělila Hana Marková, dramaturgyně S-klubu.

Trio Krajňák – Šrámek – Kováč se poprvé představilo v roce 2006 na Bratislavských jazzových dnech v projektu Three Pianos. Ondrej Krajňák začal se studiem klasického klavíru, později mu učaroval jazz, který studoval na Jazzové akademii v Budapešti. Obě polohy zvládá s bravurou.

Jeho tvorba je ovlivněna J. S. Bachem, Chopinem a Prokofjevem na straně jedné, a jazzmany Chickem Coreou či Oscarem Petersonem na straně druhé. Ve Valašském Meziříčí už se mladý muzikant předvedl, naposledy v sextetu Radoslava Tarišky. Spolupracuje také s celou řadou dalších umělců.

„Krajňák je považován za jednoho z vůbec nejlepších klavíristů nejen na slovenské, ale také české scéně,“ doplnila Marková.

Na státní konzervatoři v Bratislavě vystudoval hru na klavír Luboš Šrámek. Ve studiu pokračoval na Jazzové akademii v rakouském Grazu. Je členem několika jazzových formací. Podobně jako Krajňák se každoročně účastní řady jazzových festivalů.

Trojlístek uzavírá Klaudius Kováč. Ten se narodil do hudební rodiny, což do jisté míry ovlivnilo jeho životní směřování. Není bez zajímavosti, že je Krajňákovým bratrancem. Klavír studoval na konzervatořích v Žilině a Banské Bystrici. Jeho herní projev v minulosti zaujal amerického jazzového zpěváka Lee Andrew Davisona natolik, že s Kováčem odehrál půlroční šňůru po střední a jižní Americe.

„Všechny tři muzikanty spojuje kromě orientace na překračování často dogmaticky vymezených hudebních hranic také dlouholeté přátelství,“ uzavřela Marková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků