Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Markéta Hellingerová

Třetině Čechů brání v zateplení finance

Zateplit plánuje podle průzkumu Sdružení EPS ČR 79 procent Čechů žijících v nezatepleném domě. Třetina z nich však nemá a ani nebude mít na rekonstrukci potřebné finanční prostředky. Až 98 procent Čechů, kteří již zateplili, přitom vnímá tuto investici za přínosnou.

Ilustrační foto Foto: Markéta Hellingerová
Třetině Čechů brání v zateplení finance

Zateplení není pro Čechy žádnou novinkou a díky dostupnosti nejrůznějších dotačních programů se stává stále oblíbenějším řešením, jak zvýšit kvalitu bydlení. Skrze dotace dnes Češi při zateplování mohou dosáhnout až na 50procentní úsporu, a tak není divu, že investovat do zateplování plánuje 79 procent Čechů žijících v nezatepleném domě.

Nejčastěji tak hodlají učinit v horizontu pěti let (39,3 procenta). I nadále se však jedná o investici, která zůstává pro mnoho českých domácností nad rámec jejich finančních možností. Celá třetina dotázaných (32,8 procenta) uvažujících o zateplení vnímá rozpočet domácnosti jako klíčovou překážku.

Tři ze čtyř Čechů potvrzují praktickou návratnost investice

„Zateplení se vyplatí, a to nejen na papíře. Z průzkumu vyplývá, že úspora energií a tím především vašich peněz je druhým nejčastějším důvodem Čechů k zateplení. Naše interní statistiky dokazují, že zateplením se platby za teplo reálně sníží, v některých případech až o 50 procent," uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Nižší účty má podle něj 76 procent lidí, kteří mohou porovnat stav před a po zateplení. Přesto podle našeho průzkumu celá třetina Čechů nemá na počáteční investici do zateplení dostatečné finanční prostředky.

Proč zateplit?

Hlavní motivací pro zateplení mezi Čechy nadále zůstává samotná tepelná izolace zajišťující dlouhodobé udržení stabilní teploty v budově během zimy, ale i léta, kdy nedochází k nadměrnému přehřívání. V průzkumu ji uvedlo 76 procent dotázaných. Druhým nejčastěji skloňovaným důvodem je u 57 procent Čechů úspora energií a peněz. V některých případech lidé vyzdvihli také snížení vlhkosti a rizika výskytu plísní či zlepšenou hlukovou izolaci.

Zajímavostí je, že každý šestý Čech využil příležitosti zateplení domu k dalším stavebním úpravám, které zvýšily komfort jeho bydlení. Zpravidla se jedná o výměnu oken, která by měla být automaticky součástí tohoto typu rekonstrukce, neboť jde o nejčastější zdroj úniku tepla z domu.

V zatepleném bydlí více než polovina národa

Dům či byt má podle průzkumu zatepleno již 58 procent Čechů. Nejvíce izolovaných budov nalezneme v Karlovarském kraji, zatímco nejhorší stav je v tomto ohledu na Vysočině.

Jedničkou mezi izolanty zůstává pěnový polystyren

Ze statistik roční spotřeby pěnového polystyrenu vyplývá, že se jedná o dlouhodobě nejoblíbenější izolační materiál na trhu. Většinový podíl zaujímá na fasádách a plochých střechách. Oblíbenost polystyrenu pramení z jeho vlastností, mezi něž řadíme pevnost, lehkost, vysokou odolnost a životnost minimálně 50 let.

O průzkumu: Průzkum Sdružení EPS ČR realizovala agentura IPSOS za pomoci nástroje Instant Research v srpnu 2017. V on-line dotazníku odpovídalo 525 respondentů ve věku 18 až 64 let z celé České republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků