Hlavní obsah
Láska a mír Foto: Blanka Kovandová

Trendy ve zdobení stromku inspirovat mohou, ale nemusí

Každoročně se už od října začnou objevovat různé - a mnohdy velmi protichůdné informace o tom, co bude letos o vánocích "in". Týká se to jak zaručených tipů na dárky, tak i aktuálních trendů ve vánoční výzdobě. Kdo tedy udává módní krok ve světě vánočních ozdob?

Láska a mír Foto: Blanka Kovandová
Trendy ve zdobení stromku inspirovat mohou, ale nemusí

Aktuální trendy přitom neurčují sami výrobci - aby třeba prodali to, čeho mají na skladě nejvíc. Existuje na to speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje. I pro letošní zimu tak byly určeny čtyři velmi odlišné styly.

Všechny čtyři jsou k vidění ve vizovické galerii Mariette na tradiční Velké vánoční výstavě v předzámčí místního zámku. „Nikomu nechceme diktovat nějaký styl a nutit lidi, aby zdobili každý rok stromek jinak. Spíše u nás najdou zdroj inspirace. Správný vánoční stromek by měl vyzařovat pohodu, odkazovat na rodinnou historii - to je určitě důležitější, než mít všechno trendy," vysvětlila autorka výstavy Iva Mynářová.

A jaké jsou tedy ty letošní vánoční inspirace?

První styl se jmenuje Láska a mír (Love and Peace) a nejpřesněji jej vystihují slova – poklidný, moderní, kvalitní, jemný, poetický a svěží. V barvách přechází jemná lehce zelenkavá k přírodně medové až po zlatavé odlesky. V dekoru najdeme stylizace přírodních motivů, třepotající lístky se daří zachytit blyštivými posypy a kontrastů jsme docílili jiným technologickým zpracováním stejného vzoru, který se tak objevuje na koulích čirých, matných i lesklých.

My cosy chalet – tedy Má útulná chatka je název druhého trendu ve zdobení. Tento styl by měl být útulný, tradiční, venkovský, uvolněný a šarmantní v chladných, velmi uklidňujících barvách – šedé, modré, tyrkysové a patinovaného stříbra. Ze zdobení by mělo dýchat kouzlo zděděného a tradice. V dekorech se opět objevují přírodní motivy – trávy, větvičky, zvířátka.

Děti asi nejvíc ocení styl, který radí: Zpět do školy! (Back to School!). Je totiž zábavný, barevný, v duchu šedesátých let a přitom trendy a připomíná to dobré ze školních let. Výrazně barevné ozdoby jakoby někdo pomaloval bílou křídou a vybral si k tomu dětské motivy, zvířátka, puntíky, kytičky. Vše dohromady by mělo tvořit veselou, pestrou směs.

A jestli letos něco hodně přitahuje pozornost, tak je to trend s tajemným názvem Zaklínadlo (Witch spell). Zaklínadlo je ženské, rafinované, tajemné, okouzlující a dramatické. Jde o harmonii teplých odstínů vínové, hnědé, červené, burgundské a purpurové s bronzovými a měděnými detaily a nabízí bohaté, složité květinové vzory – zkrátka dokonalé prostředí pro krásné čarodějky i jejich blízké.

V galerii Mariette ve Vizovicích si můžete ukázky všech zmíněných stylů prohlédnout každý den až do vánoc, vždy od 9 do 17 hodin. "Všechny ozdoby jsou vyrobeny v Česku, některé vzory přímo jen pro tuto výstavu. Snažíme se lidem ukázat, že česká tradiční výroba ručně foukaných vánočních ozdob se má stále čím chlubit," dodala Iva Mynářová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků