Ostrý start boje o každou vteřinu byl důkazem snahy překonat dosavadní traťový rekord Miroslava Vítka z roku 1998. Foto: Stanislava Dvořáková

Tradiční běh do vrchu na Andrlův chlum doprovázela slunná pohoda

Atletický oddíl TJ Jiskra Ústí nad Orlicí v sobotu 6. ledna uskutečnil pro všechny věkové kategorie s možností účasti sportovců všech odvětví již 45. ročník běhu do vrchu na Andrlův chlum.

Andrlův chlum je legendární kopec, který se tyčí nad městem Ústí nad Orlicí. Jeho obliby využívají místní atleti, kteří každoročně první sobotu v lednu během na jeho vrchol zahajují novou běžeckou sezonu.

V sobotu 6. ledna odstartovala ředitelka závodu Eva Hüblová s hlavním rozhodčím Janem Venclem již 45. ročník tohoto běhu do vrchu s délkou trati kolem 2 km s převýšením 209 metrů.

Na start u Mendriku se letos ve skupinách v minutových intervalech postavilo 123 závodníků z řad atletů i dalších sportovců včetně početného zastoupení žáků fotbalového oddílu. Závodilo se v 10 kategoriích, a to žáci a žákyně (2002 a mladší), dorostenci (1998-2001), muži A-B-C (39-59 let), muži D (nad 60 let), ženy A (do 35 let), B (do 44 let) a C (nad 45 let).

Trať vedla podél kapliček po lesních pěšinách, několikrát přerušovaných silnicí za plného automobilového provozu. Krásný slunečný den s jarní teplotou přinášel takovou pohodu, že nikomu ani nevadilo několik blátivých úseků.

Ideální podmínky závodu se tak staly popudem k překonání traťového rekordu 8:40 minut ústeckého závodníka Miroslava Vítka z roku 1998.

Ani letos se však tento skvělý čas překonat nepodařilo. Pořadí osmi závodníků, s časem pod 11 minut bylo následující:

1. Stejskal Jakub MA 9:59.31 (Skialp Dolní Morava), 2. Kubelka Tomáš MA 10:00.75 (Ústí n. O., na MS 3.v přespolním běhu), 3. Herda Jan MA 10:07.67 (SKP Nymburk), 4. Bílek David žáci 10:11.98 (Ústí n. O.), 5. Webr Patrik MA 10:25.31 (Ústí n. O. MR 2017 v běhu na 5 km), 6. Dryml Mojmír MA 10:37.71, 7. Vondra Vojtěch MA 10:55.52 (Ústí n. O. MR 2017 v běhu na 3 km), 8. Stránská Adéla ŽA 10:56.52 (Česká Třebová).

Pořadí podle kategorií:

V početné kategorii 19 žáků bylo 9 mladších devíti let, z toho dva čtyřletí a 1 šestiletý závod nedokončil. Na prvních 3 místech skončili čtrnáctiletí Bílek David 10:11.98 z Ústí nad Orlicí, Šimůnek Jan (Česká Třebová) a Blažek Marek (Polička).

Mezi 11 žákyněmi zvítězila Stránská Vendula 14:43.42 z Ústí nad Orlicí před Fejfarovou Terezou a Brožkovou Terezou.

Mezi 7 dorostenci 1. místo obsadil Verner Jan 11:10.86 z České Třebové před Kadrmasem Markem a Velínským Vojtěchem.

V kategorii muži A z 32 závodníků první tři zároveň dosáhli nejlepších časů - Stejskal Jakub, Kubelka Tomáš a Herda Jan.

Mezi 16 muži B na 1.místě skončil Bureš Martin 11:38.61 z České Třebové před Procházkou Michalem a Jadrným Lubomírem.

U 7 mužů C bylo umístění Stránský Aleš 11.24:96 z České Třebové, Buriánek Roman a Vacarda Vladimír.

10 mužů D se umístilo v pořadí Krupička Miroslav13:26.34 Ústí nad Orlicí, Hájek František a Ráb Pavel.

8 žen A skončilo v pořadí Stránská Adéla 10:56.52 Česká Třebová, Kalousová Tereza a Hronová Markéta.

8 žen B s pořadím Nováková Barbora 12:52.83 Kunvald, Mannlová Jana a Lehká Jana.

5 žen C Matyášová Jana 13:29.10 Dolní Dobrouč, Krátká Anna, Šedová Jana.

Obdiv patřil 91letému Ing. Jiřímu Soukupovi, který si však nad zážitkem krásného dne posteskl: „Ach ta léta, tentokrát mě již předbíhali i ti malí.”