Hlavní obsah
Záběr z Libína na inverzi webkamerou portálu www.sumava.eu severním směrem Foto: Ivo Rolčík

Šumava lákala za teplem a sluncem

Inverzní počasí, které trvalo pět týdnů, končí. V nížinách bylo většinou mlhavo, kdežto na horách byly dny plné slunce a tepla.

Záběr z Libína na inverzi webkamerou portálu www.sumava.eu severním směrem Foto: Ivo Rolčík
Šumava lákala za teplem a sluncem

Po pěti týdnech nás čeká změna počasí. Ve Volarech na Prachaticku si obyvatelé užívali nejen slunce, ale v posledních dnech zde byly naměřeny nejvyšší teploty z celé republiky a to i přesto, že město leží v nadmořské výšce 760 metrů.

Nejvyšší teploty z celé ČR zde naměřila meteostanice, dodávající data Českému hydrometeorologickému ústavu za posledních 10 dní hned čtyřikrát a to ve dnech 15., 17., 22. a 24. listopadu. Maxima se zde pohybovala až kolem +10 °C, noční teploty však klesaly až k -10 °C. Republikové maximum zaznamenala také meteostanice ve Vyšším Brodě (18. a 21. 11.) a na Horské Kvildě (20. 11.), zdroj ČHMÚ.

Tak vysoké teploty byly naměřeny díky teplému proudění od jihu ve vyšších vrstvách atmosféry a tlakové výši, která se udržovala nad východní Evropou. Vysoko nad nulu stoupaly teploty i na dalších místech Šumavy v nadmořských výškách nad 700 metrů. Naopak v podhůří Šumavy se teploty díky nízké oblačnosti udržovaly po celý den kolem bodu mrazu.

Díky inverznímu počasí byla i velmi dobrá dohlednost, například od šumavské Bučiny byly alpské vrcholy vzdálené i 175 km vidět jako na dlani.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků