Hlavní obsah
Účastníci semináře Proměny údolí Burňa. Foto: Josef Kubíček

Studující senioři zahájili přípravy na pracovní setkání v Portugalsku

V říjnu minulého roku se studující senioři VU3V při Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (OU) zúčastnili semináře, který byl zaměřen na propagaci programu Erasmus+ a na představení projektu Inclusive Senior Education Through Virtual (ISEV) U3V.

Účastníci semináře Proměny údolí Burňa. Foto: Josef Kubíček
Studující senioři zahájili přípravy na pracovní setkání v Portugalsku

Z přednášek cyklu Vzpomínky na 20. století bylo vybráno a představeno pět seminářů s názvy Proměny a vývoj architektury a urbanismu regionu ve 20. století, Organické farmaření, Proměny údolí Burňa ve Slezské Ostravě, Postmoderna - doba, kultura, myšlení a konečně Badatelna z pohodlí domova aneb Sestavte si rodokmen. Do vybraných seminářů se mohli účastníci přihlásit v elektronické podobě na webových stránkách OU.

V započatém letním semestru ročníku 2018/19 budou jednotlivé přednášky či případné vycházky probíhat každý měsíc až do června a budou se týkat všech pěti seminářů.

Ve čtvrtek 10. ledna se rozběhl první seminář Proměny údolí Burňa s 27 účastníky, kteří se mohou přihlásit do skupin: A) Kartografie k území, B) Historie k území, C) Primární sukcese rostlin na termoaktivních haldách Heřmanice a haldovém komplexu v údolí Burňa v 70. letech a D) Současný stav vegetace na haldovém komplexu v údolí Burňa.

Již další den, v pátek 11. ledna, začal seminář k Proměnám a vývoji architektury regionu s 28 účastníky. Po prezentaci tohoto semináře přednášejícím bylo seniory navrženo ke zpracování několik míst, případně památek, a to nejen v Ostravě (Slezská Ostrava, OD Ostravica, areál Dolních Vítkovic a další), ale i v blízkém okolí (Orlová, Rychvald).

Ve zvolených tématech bude výstupem prezentace, jež představí v ucelené formě vývoj-proměnu-příběh určité památky, architektonického souboru či lokality, která prošla za poslední půlstoletí výraznou proměnou, bude obsahovat historický vývoj, popis architektury, případně osobní vzpomínky, fotografie proměny lokality a další obrazový doprovod (mapové podklady či stavební plány apod.)

Na závěr bude ještě letos následovat pracovní setkání v Portugalsku za účasti vybraných seniorů a řešitelů projektu čtyř institucí, dvou domácích a po jedné z Itálie a ČR. Závěrem lze říci, že se mezi studujícími seniory VU3V určitě najdou zájemci, kteří přispějí svým dílem a výsledkem dobře vykonané práce k reprezentaci Ostravské univerzity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků