Hlavní obsah
Obliba vegetariánství a veganství setrvale roste Foto: Alef

Stovky ochránců zvířat projdou centrem Prahy

V různorodých maskách, s hudebními nástroji a transparenty se za doprovodu hudby v sobotu 9. června vydají do ulic Prahy aktivisté za práva zvířat a příznivci rostlinné stravy. Jejich cílem bude oslavit veganství a vegetariánství, které podle nich znamenají méně utrpení pro tzv. hospodářská zvířata.

Obliba vegetariánství a veganství setrvale roste Foto: Alef
Stovky ochránců zvířat projdou centrem Prahy

Akce s názvem Veggie Parade, jejíž tradice již zakořenila v mnoha světových metropolích, se letos bude v Praze konat již počtvrté. Jak uvedla jedna z pořadatelů Tereza Vandrovcová, „se zvířaty určenými pro lidskou potravu se v naší společnosti běžně zachází jen s malým ohledem na to, že jde o vnímavé a inteligentní tvory s jedinečnými osobnostmi, srovnatelné se psy a kočkami, se kterými soucítit umíme a vnímáme je jako individuální osobnosti. Málokdo však má zájem či odvahu nahlédnout za zdi jatek.“

Své zastánce v průvodu však budou mít i zmiňovaní mazlíčci. Součástí letošní Veggie Parade bude totiž také demonstrace FAIR PLAY, protestující proti krutému vybíjení toulavých psů a koček v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím na Ukrajině.

Pochod vyrazí v půl třetí z náměstí Míru přes magistrálu a Václavské náměstí až na náměstí Republiky. Zde se průvod na půl hodiny zastaví a proběhne tzv. freeze. Po zaznění domluveného signálu účastníci průvodu na tři minuty „zmrznou“ v poloze, ve které se zrovna nachází, ať už si budou zavazovat tkaničku, nebo se líbat.

„Toto zmrznutí symbolizuje nesvobodu zvířat v intenzivních chovech, odkud podle statistik ministerstva zemědělství stále pochází zhruba 99 % živočišné produkce,“ uvedl další z pořadatelů akce Silvestr Špaček.

V rámci této hromadné performance budou na náměstí mezi účastníky rozmístěna velkoformátová řeznická bourací schémata vytvořená z kreseb lidských aktů v životní velikosti. Ty mají „zpochybňovat současné vnímání zvířat jako výrobního materiálu, poukázat na podobnost lidí s ostatními druhy a inspirovat k soucitnému postoji,“ dodal Špaček.

Kromě etického rozměru zdůrazňují organizátoři i to, že rostlinná strava je výhodná z hlediska zdravotního, sociálního i environmentálního. „Většina lidí v ČR vyrostla s představou, že bez masa a dalších živočišných produktů člověk onemocní nebo rovnou zemře. Přitom ale respektované zdravotnické organizace již dlouho deklarují, že vegetariánská a dobře rozvržená veganská strava je vhodná pro všechna životní období a může být i prevencí řady civilizačních nemocí,“ sdělila Vandrovcová.

Z náměstí Republiky průvod zamíří přes řeku do Stromovky, kde bude odpoledne pokračovat zábavní program, hudba, workshopy, přednášky, ochutnávky jídel a pro malé vegetariány i dětský koutek. Večer mohou neúnavní účastníci zamířit na afterparty do klubu Cross, kde zazní pestrá paleta žánrů od reggae přes koncerty HC kapel až po elektronické styly jako dubstep či d’n’b.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků