Hlavní obsah
Zleva: Josef Suchoža, Ivana Sláviková, Marek Galbavý, Alena Vrbanová. Leszek Wojaczek. V pozadí instalace Ivany Slávikové. Foto: Ondřej Smolka

Slovenští sochaři inovativně pracují s prostorem galerie Sýpka

Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí prezentuje mimořádnou výstavu s názvem Nové teritória modelácie priestoru tří mladých slovenských umělců. Výstava rozprostírající se ve všech patrech galerie na druhém nádvoří zámku Žerotínů potrvá do 18. ledna 2015.

Zleva: Josef Suchoža, Ivana Sláviková, Marek Galbavý, Alena Vrbanová. Leszek Wojaczek. V pozadí instalace Ivany Slávikové. Foto: Ondřej Smolka
Slovenští sochaři inovativně pracují s prostorem galerie Sýpka

Vernisáž výstavy za účasti autorů Ivany Slávikové, Jozefa Suchoži a Marka Galbavého, děkana Fakulty výtvarných umění Akademie umění v Banské Bystrici Juraje Sapary, starosty města Valašské Meziříčí Roberta Stržínka a místostarostky Yvony Wojaczkové uvedla kurátorka výstavy Alena Vrbanová ve středu 26. listopadu. 

Tři autoři, tři patra galerie Sýpka, tři různorodé uchopení daného prostoru. Návštěvníci výstavy, jež dostala výstižný název Nové teritoriá modelácie priestoru, shlédnout nejnovější tvorbu slovenské sochařky a sochařů z ateliéru Socha a aplikované média Juraja Sapara na Fakultě výtvarných umění na Akademii umění v Banské Bystici.

První patro galerie prezentuje instalace Marka Galbavého. Ten přivezl do Valašského Meziříčí novou interaktivní technologii ve spojení s 3D modelací. Při tvorbě pracoval Galbavý nejen s výstavním prostorem galerie, ale také s jejím venkovním okolím. V zásadě se jedná o přenos dění na druhém nádvoří zámku Žerotínů do místnosti galerie. Vytvořil tak iluzivní a virtuální prostor s prvky divácké interakce.

„Technika, která je na projekt použitá, je v České republice i na Slovensku unikátní a speciálně pořízená, protože se v našich končinách prozatím neprodává,“ prozradil Marek Galbavý a ke své výstavě dodal: „Je to vlastně jakási premiéra. Mnou vystavovaná díla jsem zatím neprezentoval ani na Slovensku.“

Druhé patro galerie zaplnila sochařka Ivana Sláviková, která představuje závěsné objekty, konceptuální reliéfy, velkoplošné fotografie a video. „Autorkina generačná osobitosť pramení zo silnej konceptualizácie diel, ale aj subverzívnych paradoxoch materiálov, rozmerov, tém a techník. Rada pracuje vo väčších celkoch – sériách alebo inštaláciách s prvkami postminimalizmu,“ představuje autorku kurátorka výstavy Alena Vrbanová.

Podkroví Sýpky patří site specific multimediálním instalacím Jozefa Suchoži. Interaktivní instalaci propojenou se zvukem Missing generation (Ztracená generace) a videoinstalaci se zvukem Personal Moses (Osobní Mojžíš) již prezentoval na Slovensku, ale obě díla innovativně přizpůsobil prostoru a výstavě ve Valašském Meziříčí.

„Tvorba Jozefa Suchože sa zameriava na 3D objekty, na videoinštaláciu v prepojení so zvukom a akciou. Osobitosťou autorovho programu je vizuálna citácia a interpretácia nájdeného site specific priestoru pomocou audiovizuálnych intervencií. Tematicky sa zameriava na archetypálne hodnoty vzťahu človeka k prírode, civilizácii, histórií a náboženstvu,“ přiblížila jeho tvorbu Alena Vrbanová.

Jedinečná výstava představující nové progresivní směry v galerii Sýpka je přístupná ve všední dny, kromě pondělí od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků